EÚ nám zakázala mince s kresťanskými symbolmi

BRATISLAVA 19. novembra (topky.sk) – Pamätná minca k 1 150. výročiu príchodu svätých Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu, ktorú na budúci rok vydá Národná banka Slovenska, prejde zmenou. Niektorým štátom únie sa nepozdával pôvodný návrh, a tak z nej zmizne svätožiara nad hlavami bratov a kríže na odeve vierozvestcov. Katolícka cirkev je pobúrená, informoval denník Pravda. Keďže mincou sa bude platiť na celom území eurozóny, vzťahujú sa ňu právne normy únie. “V rámci pripomienkového konania požiadala Európska komisia a niektoré členské štáty o odstránenie niektorých symbolov z návrhu mince v rámci uplatňovania princípov náboženskej neutrality, a to konkrétne o odstránenie svätožiary a krížov z pália,” potvrdila pre Pravdu hovorkyňa Národnej banky Slovenska Petra Pauerová. Konferencia biskupov Slovenska hovorí v súvislosti s odstránením týchto znakov o hanbe. “Vzdanie sa podstatných symbolov vyobrazenia svätých Konštantína-Cyrila a Metoda na pamätnej eurominci sa stáva kultúrnym prelomom a neúctou k vlastným dejinám,” vyhlásil jej hovorca Jozef Kováčik. O tom, že znaky na minci budú chýbať, sa dozvedeli z médií, ďalšie kroky neplánujú.

6 Komentáre k “EÚ nám zakázala mince s kresťanskými symbolmi

 1. lubo batka st

  že o žiaden “kultúrny prelom” nejde. Keď Konštantín a Metod na Veľkú Moravu pred 1150 rokmi prišli, svätožiaru okolo hláv nemali , ale nemali ani pálium . Metod sa síce neskôr stal arcibiskupom, ale ak minca vychádza z príležitosti ich p r í c h o d u, bez týchto symbolov bude k pravde bližšie. Svätožiarou vôbec by sa malo šetriť… A tým ani v najmenšom nechcem znížiť význam a požehnanie ich príchodu, služby a odkazu!

  1. ragnar

   podla mna vobec nejde o to, ze ci pri prichode mali svatoziaru okolo hlavy alebo nie, alebo palium alebo nie… je to stylizovane zobrazenie, podla ktoreho sme ich vobec schopni identifikovat. po odstraneni symboliky su to dvaja ujcovia na vylete… a cela podstata mizne. raz priniesli krestanstvo, co sposobilo prelom v nasej historii a aj kulture tak tam patria so vsetkymi symbolmi. bruselu regulerne preplo… a mam tip aj na dalsi dovod na pripomenutie si… vyhnatie turkov z europy vitazstvo nasich vojsk pri viedni.

  2. Jasne, ze svatoziaru nemali. Ale co hovorite na to, aby sa odstranili aj krize v suvislosti s ich prichodom? Ved prednostnym dovodom ich prichodu bolo sirenie krestanstva. A symbol kriza sa vztahuje prave ku krestanstvu.

 2. Ičko

  Vysvetlite mi to prosím:

  – Odstrániť kríže z Cyrila a Metoda je boj za článok 22 Charty základných práv EÚ, ktorý znie, citujem “Únia rešpektuje kultúrnu, náboženskú a jazykovú rozmanitosť.”

  – Zakázať porno v dennej tlači a TV je “neprípustným ohrozením slobody tlače” a cenzúrou.

  Nechápem.

  1. lubo batka st

   EU – už dávnejšie odmietla vo svojej ústave zmienku o Bohu a kresťanských základoch a dala najavo, že je spoločnosťou postkresťanskou. Platí to naplno nap. o Francúzku, ktoré je vplyvným členom EU / viď-“multináboženské centrum”/, ale aj o niektorých ďalších krajinách.
   V takejto situácii na podobné prejavy a tlaky musíme ako kresťania pamätať, s nimi počítať. Tento stav musíme vziať na vážne na vedomie a vyvodiť aj pre seba- pre misiu a evanjelizáciu dôsledky. PJK hovorí: “Ajhľa, vysielam vás ako ovce medzi vlkov. Buďte teda o p a t r n í ako hady a b e z f a l š e, ako holubice”./Mt 10, 16/ Dovolím si zopakovať: tí dvaja mužovia prišli pred 115O rokmi bez pália a svätožiary- ale veľmi múdry a pokorní v srdci, pripravení slúžiť iným národom-prišli s Bibliou v ruke a s Kristom v srdci!

   Vydanie pamätnej mince k príchodu vierozvestov je myšlienka dobrá- ale koncept stredovekej zbožnosti – v podobe svätožiary a pália – symbolu arcibiskupskej moci , ktorá reprezentovala aj moc svetskú, je a bude zrejme neprijateľná pre sekulárnu moc dneška.
   Kvôli upresneniu treba zdôrazniť, že -berla s dvojkrížom atakovaná nebola!
   Najmä však : C+M preložili do staroslovienčiny, zrozumiteľnej reči ľudu- časti Písma sv.!- to je predsa Prameň viery a pravidlo života!! Toto by malo byť na minci zvýraznené!! Skúste to luteráni pochopiť!! Ak bude jasné , že držia v ruke B i b l i u – nebudú to žiadni “dvaja ujcovia na výlete”. V Biblii je SLOVO BOŽIE -ktoré aj EU potrebuje.
   Konštatnín napísal skvelú báseň PROGLAS! – Oslavu Krista! Preložili aj bohoslužobné knihy a vytvorili originálnu abecedu- geniálny spôsob ako spojiť všeobecnú kultúru s kresťanskou zvesťou!- Toto sa sa cirkvi musia naučiť aj dnes!!
   Ak by napr. na minci boli zvýraznené písmená: ALFA a ÓMEGA!- boli by to omnoho výrečnejšie symboly ich misie, vernejšie historickej pravde a súčasne aj nenapadnuteľné symboly Krista samého!! /A- i Ómega/JK- Pantokratora.

   Navyše by sme mohli EU pripomenúť, že po hebrejčine, gréčtine a latinčine sa stal jazyk našich predkov štvrtým jazykom oficiálne uznaným (aspoň na krátky čas!) pre bohoslužbu- ergo, aj vtedy , aj dnes môžu aj malé národy Európu obohatiť.
   Koncept stredovekej, mocenskej cirkvi EU nielenže nepríjme, ale jej ani nepomôže.
   Pokoj Vám!

   1. kantor

    Ako je to možné, že sa predstavitelia EU tak boja propagácie kresťanstva či jeho symbolov? Koho sa boja? Komu vadia kresťanské korene a skrýva to za možnú urážku ostatných (cudzích) skupín obyvateľstva EU? Diablovi a jeho verným poskokom sa nádherne darí sekularizovať Európu. Čo tu bude o 20-30-50 rokov??? Možno kresťania v totálnej menšine. Vládnuť budú neveriaci a moslimská väčšina. Zobudíme sa potom? Alebo sa už nebude mať kto zobudiť. HANBA!

Komentovať