V Rybnom,Rusko posvätili lut. chrám

V dedine Rybnoje, vo Voronežskej oblasti v sobotu 16. júna 2012 biskup Evanjelicko-luteránskej cirkvi AV v Rusku Konstantin Andrejev , za asistencie troch duchovných, slovom Božím, modlitbou, ale aj kadidlom, križmou a svätenou vodou posvätil úradmi vrátený chrám cirkevnému zboru. Chrám nesie meno Panny Márie.

Rybnoje, predtým Rybensdorf založili nemeckí osadníci v rokoch 1765-66. Žili tu až do jesene r. 1941, kedy boli násilne deportovaní na Sibír. Tunajší chrám si nemeckí evanjelici postavili roku 1897. Používali ho do tridsiatych rokov, kedy ho boľševici zatvorili a znesvätili. Medzitým sa sem nasťahovali iní obyvatelia z rôznych častí Ruska. Úrady až teraz zdevastovanú stavbu odovzdali miestnemu cirkevnému zboru, ktorý ho chce opraviť, obnoviť vežu so zvonmi a zaopatriť do chrámu organ.Farárom zboru je pastor Lev Dumačev.

(www.luther.ru)

4 Komentáre k “V Rybnom,Rusko posvätili lut. chrám

 1. Roboy

  "ale aj kadidlom, križmou a svätenou vodou posvätil úradmi vrátený chrám cirkevnému zboru. Chrám nesie meno Panny Márie."

   

  čistí luteráni.. 🙂 

   1. fosil

    Pri čítaní pôvodnej správy aj mne napadol ako prvý práve Frauenkirche :-).  Odhliadnuc ale práve od Panny Márie, je vhodné dávať luteránskym kostolom takéto " mená " ? Každý ev. kostol je zasvätený Trojjedinému Bohu, treba ešte k tomu niečo ?  Bolo by zaujímavé o tom podebatovať, ak sa niekto pridá….

    1. mustafa

     na Slovensku nie sme na taketo veci zvyknuti. mozno sa na to inak divaju luterani v oblastiach, kde nie su pravidelne konfrontovani s marianskymi excesmi.

     mozem poprosit nejakeho profesionalneho teologa, aby sa k tomu vyjadril? brat TVI maval dost hutne a obsazne vysvetlenia k roznym problemom, ktore sa tu preberali. aspon sa nam trocha odlahci volebna atmosfera. 🙂

Komentovať