Kritika Branča

 Opäť sa mi podarilo dostať na slávny Branč a bohoslužby tam konané – 5.júla 2012. Pozitívne bolo, že prítomných vítalo občerstvenie čajom a koláčikmi, čo padlo vhod. Za mimoriadne horúce počasie isteže nikto nemôže – ale prispôsobiť program bohoslužieb počasiu a poľným podmienkam sa – myslím si-  dá. Ale nestalo sa. Prečo?

  Vážený p.farár, vy ste tieto bohoslužby nazvali honosne: Dištriktuálny deň, hoci program trval púhe 2, 5 hodiny. (Našťastie) Možno by sa tam dalo aj vydržať, keby ste celý hrad zastrešili. Pánom farárom a generalite bolo hej, na tribúne s plachtou, ale čo my- laikovia?!Kedy zastrešíte aj nás?

   2.Do bohoslužobného programu ste dali aj 4 spevokoly a prvé tri spievali 4- 5 piesní!? Mládež z Vojvodiny len jednu.

Dovoľte mi, bez urážky povedať, menej je niekedy viac. Deti z Častkova spievali síce pekne – ale bohoslužby by nemali byť prehliadkou spevokolov a všetkého, čo vedia, alebo (ne)nacvičili. V seniorátoch sa konajú stretnutia spevokolov, majú možnosť sa prezentovať napr.tam. 

Navyše-  spevokoly dospelých z Trenčína a z Kovačice sa zjavne trápili, nespievali v pohode a viacero ľudí radšej odišlo. Úplne by stačilo, aby každý spevokol zaspieval jednu- max.2  piesne. 

    3.Prvé odišli niekam deti, potom aj dospelí a to sa v minulosti nestalo. Riešili ste to vypustením 4. vytlačenej piesne, ktorá bola zjavne navyše, hoci ľudia chcú radšej spievať, ako počúvať slabé výkony. Ešte že nás osviežili umelci p.Sarvaš a spevák zo SND. Boli prínosom.

    4. Čestná stráž prezidenta je zaujívaný prvok, ale prečo musela stáť v pozore pred biskupmi po celý čas, akoby to boli svetskí hodnostári?  Nepatrí pocta skôr mučeníkom? /Mali ste pozvať aj " prezidenta hlavy štátu", nech by sa bol trochu rozohrial./

    5. Ozaj biskupi! Kázeň bola dobrá- mohli by ste ju uverejniť? (Bisk.Sliezkej ev.cirkvi J.Waclavek)

Ale prečo sa ani jeden z našich neprihovoril, čo aj len krátko? Ľud Boží to očakáva. Brat Brozman z VD mal viac odvahy.

Nemajú čo povedať? Alebo prišli len ako okrasa? / Až taká krása to zase nie je…/ Premeškali chvíľu osloviť svoje ovečky.

     Vážený p.farár, až budete robiť Branč v budúcnosti, zavolajte si k tomu odborníkov z gen. cirkvi, alebo z VMV, nech Vám poradia, aby Branč mal opäť sviežosť. Budeme Vám povďační… (ag.tbc)

 

8 Komentáre k “Kritika Branča

 1. kantor

  Tabak, výnimočne s tebou súhlasím. Síce som nebol na Branči, ale priatelia ktorí boli, hovorili v podobnom duchu ako  píšeš. Horúce počasie a neprispôsobenie programu tejto skutočnosti bolo veľké mínus tohtoročného Branča.

 2. vlado

  Na Branči som bol už viackrát, nemyslím, že je treba to kritizovať až tak. Nuž, boli horúčavy, ľahko sa kritizuje –  tabak –  co tak napísať, p. farár, môžem nejako na budúci rok pomôcť ? Ja osobne som bol veľmi rád, že je v Častkove toľko detí, je to požehnanie … nie v každom zbore je to tak a určite je to povzbudzujúce pre iných.

  Jedine co som si povedal, ze mohlo sa radsej spievat kredo namiesto tej piesne 6xx uz neviem cislo. Ale bolo fajn, i ked naozaj extremne horuco.

 3. Marek Michal

  Bože uchovaj, aby sa tam vyšťiadal/vyštveral ešte prezident hlavy štátu. Tomu nechajte spojené nádory. Vari chceme mať z evanjelických mučeníkov na galejách – éj aj dělnických muškatierov na gondolách alebo Evy Jamnickej múčniky na galériach?

 4. detailista

   To nikomu nepríde divné, že p. farár, ktorému bola tá nechutná kritika Branča (od akože laického účastníka "tabaka") adresovaná sa k tomu vôbec nevyjadruje? 

Komentovať