Reakcia Nórskej cirkvi na teroristické útoky v Oslo a na ostrove Utoya

Duchovní a cirkevní pracovníci v celej krajine sú zapojení do úsilia o ochranu obetí a ich rodín po teroristických útokoch.Kostoly sú otvorené,aby v nich ľudia mohli nájsť spoločenstvo a útechu. "Týka sa to nás všetkých.Mladých ľudí ,aj dospelých postihnutých nezmyselným násilím. Ešte nevieme koľko ľudí bolo zabitých a zranených, ale vieme, že naši politickí vodcovia,ktorí pracujú pre sociálne komunity a naša mládež na letnom tábore boli nepochopiteľne napadnutí brutálnym spôsobom. Modlíme sa za všetkých postihnutých a za všetkých, ktorí teraz sedia s pocitmi úzkosti a strachu z toho, čo by sa mohlo stať ich blízkym. Sme šokovaní správami o násilí, ktoré sa udialo v tábore na ostrove Utoya.Čo sa stalo dnes nám pripomína našu zraniteľnosť vo svete. To sa týka všetkých ľudí, všade. Ale nie sme osamote, keď sa koná zlo. Boh je s nami.Dáva nám nádej a útechu, " povedala biskupka Helga Haugland Befuglien , predsedkyňa Zboru biskupov Nórskej cirkvi.

V nedeľu 24. júla 2011 sa o 11. 00 hodine budú v katedrále v Oslo konať smútočné bohoslužby s účasťou kráľovskej rodiny, vlády a predstaviteľov politických strán. Kázeň prednesie biskupka Befuglien. Prejav povie aj premiér Jens Stoltenberg. Bohoslužby bude v priamom prenose vysielať nórska televízia a rozhlas.

Medzitým vedenie Nórskej cirkvi dostáva sústrastné kondolencie od zástupcov cirkví a cirkevných organizácii vo svete. Medzi prvými bol gen. taj. SLZ M. Junge a gen. taj. SRC Olav Fykse Tveit, arcibiskup Švédskej cirkvi A.Wejryd a iní. Všetci uisťujú o spoluúčastí na tragédii nórskeho národa a o modlitbách za  pozostalých,ich rodiny a celého národa.

(www.kirken.no)

Komentovať