Kríza priťahuje Islanďanov do kostola

Uplynuli tri roky od pádu Islandu. Ekonomika klesla a teraz nové údaje ukazujú, že ekonomika klesla ešte v minulom roku. Ale ako svetlo v temnote bola cirkev, ktorá získala viac návštevníkov ako inokedy.
– Pre mňa by to bolo ťažké bez mojej viery v Boha, "hovorí kňaz Gudni Már Hardarson.

Leto 2008. Islandská koruna je silná, banky sľúbili úvery klientom, ktorí žijú za peniaze, ktoré skutočne majú. Životná úroveň je vysoká a ľudia oveľa viac sa starajú o peniaze ako o rodinu.
Gudni je kňaz v zbore Linda neďaleko Reykjavíku. Hovorí o hrdých ľuďoch, ktorí sa pokladali za lepších ako ostatní.
– Pred krízou žilo príliš veľa Islanďanov pre peniaze, boli sme nenásytní a verili sme, že sme boli lepší ako všetci ostatní. Rodičia neboli pre deti, jednoducho im  dali dary a mysleli si, že to bude fungovať.
– Aj v cirkvi sa robili nezvyčajné veci s peniazmi, ako je napr. platenie niekoľko sto švédskych korún za členstvo v kostolnom zbore. Takže to by tak nemalo byť v kostolnom zbore. Boží hlas, a nie pre peniaze.

Zatiaľ čo spoločnosť je v zmätku, kostoly môžu hrať stále jasnejšiu rolu. Strach a neistota ohľadne budúcnosti charakterizujú drvivú väčšinu Islanďanov.Začína hľadanie ." Počet návštevníkov kostola rastie až o 50 percent, "hovorí Gudni.
– Keď kríza prišla, ľudia hľadali Boha, prestali vidieť peniaze a materiálne veci. Ľudia chceli viac otvorenú myseľ. Mnohí sa obávali, a nevedeli, čo prinesie zajtrajšok. Chceli nájsť zmysel života, "hovorí.

Cirkevný zbor Linda  patrí Islanskej luteránskej cirkvi.Možno ju porovnať so Švédskou cirkvou. Tam Gudni pracoval ako kňaz  tri roky a  výrazný rastol. Viac a viac ľudí prišlo do kostola, ale aj počet krstov a konfirmandov narástol.
Mnohí z nich mali problémy – nedostatok jedla na celý mesiac a preto šli do kostola o pomoc. Tam ich nasýtili. Dôvera v islandskú cirkev už roky klesala, ale teraz sa zvýšila.
– Podľa prieskumu,  10 percent dôveruje parlamentu, zatiaľ čo 36 percent verí cirkvi, hovorí Gudni.

Krajina sa však doteraz nespamätala. Nové údaje ukazujú, že HDP (hrubý domáci produkt) sa znížil o 1,5 percenta vo štvrtom štvrťroku 2010. Kríza zanechala svoju stopu, a to aj napriek zvýšenej podpore cirkvi, rozpráva Gudni.

Fakty: Island
 
Obyvateľstvo: 304 400 2008.
 
Hlavné mesto: Reykjavik, s 119 500 obyvateľmi. 
Fakty: Ekonomika Islandu
V súčasnosti
Island má dlh asi 600 miliárd islandských korún . 

(www.dagen.se)


 

Komentovať