Môžu byť kresťania slobodnými murármi?

Za diferencovaný pohľad na slobodomurárstvo sa prihovára Evanjelická centrála pre otázky svetonázoru v Berlíne. Medzi 14 tisícmi nemeckými slobodnými murármi v 470 lóžach je veľký diapazón v otázke svetového názoru. Mnohí členovia lóži sa označujú za kresťanov a angažovali sa v cirkvi, kým iní sa voči cirkvi vymedzujú, iní sú zasa príslušníkmi nekresťanských náboženstiev. Jasné musí byť, či  slobodní murári chápu svoje rituály ako prostriedok k samozušľachťovaniu. Odporovalo by to kresťanskému posolstvu o ospravedlnení, podľa ktorého si ľudia sami nezaslúžia večnosť svojimi zásluhami, ale môžu byť spasení len Božou milosťou. EKD považuje dvojité členstvo v krajinskej cirkvi  za možné, kým rímskokatolícka cirkev a evanjelikáli to odmietajú. Vo svete je asi 3 až 4 milióny slobodných murárov. Vo svojom znaku majú uholník a kružidlo.Evanjelikáli im vyčítajú ,že zastávajú protikresťanské pozície, sledujú hospodárske záujmy ,že pestujú hmlistý rituálny systém, vedúci do oblasti tmy.

(www.idea.de)

 

4 Komentáre k “Môžu byť kresťania slobodnými murármi?

  1. hrimark

     Nemôžeme slúžiť dvom pánom… Ak si naozaj kresťan a patríš Ježišovi, tak nemôžeš byť slobodomurár. Jedno druhé vzájomne vylučuje. 

  2. Pro zajímavost: američtí konfesionalističtí luteráni (např. WELS) zakazují členství v lóžích přímo v církevní ústavě…

  3.  Chcem a spýtať na t.z.v. Božie oko v trojuholníku ktoré bdie nad veriacimi v kostoloch, /napr. v Bystrom ale aj inde/ nemá to nič spoločné zo slobodomurármi? Ak áno čo s tým. Ak nie tak má to nenaký iný pôvod /kresťanský, luteránsky, pohanský, svätý alebo svetský/. Aký dôvod mali tí čo stavali tieto budovy dať takýto znak práve do kostola, čím boli ovplyvnení možno o týchto veciach existujú nejaké záznamy, ktoré o pôvode týchto znakov niečo napovedia.

     

Komentovať