Veľkonočná mantra slovenských médií

Opakuje sa to každý rok: Veľký piatok je najväčší sviatok evanjelikov, kým pre katolíkov je to Veľká noc. Tak znie aj prvá otázka rozhovoru s farárkou Adamovičovou na stránkach denníka SME.sk. Z odpovede sa dá hádať, že táto kontradikcia nie je na mieste, no v tlačenej verzii vyšiel v sobotu rozhovor v skrátenej verzii a tam už po proteste proti takému rozlišovaniu niet žiadnej stopy.

Rád by som sa spýtal Juraja Koníka, autora článku a absolventa Masmediálnych komunikácie UCM v Trnave, či pre prácu novinára je dôležitejšie vedieť písať alebo čítať??

Niekedy sa pýtam, či nám to tu niekto podsúva náročky. Niekto, kto má radosť v hľadní rozporov tam, kde nie sú alebo prospech z hľadania senzácií. Alebo je to tak často opakovaná “koníkovina”, že tomu začala veriť väčšina ľudí, vrátane samotných evanjelikov?

Považoval by som preto za vhodné, keby biskupi ECAV zakročili proti tomu všeobecne rozšíreném omylu a to možno s rovnakou razanciou ako napr. proti dezinformáciam v jojkárskych seriáloch. Osobne by som to dokonca považoval za dôležitejšie. Pravdu o najväčšom sviatku luteránov som už totiž viackrát počul aj z relatívne serióznych médií.

Podľa návštevnosti v našich kostoloch na Veľký piatok a na Veľkononočnú nedeľu by to, zdá sa, prospelo počuť aj niektorým exanjelikom.

Komentovať