Nórska cirkev chce prehĺbiť svoje konfesijné povedomie

Iniciatorom prehĺbenia konfesijného povedomia v Nórskej cirkvi je riaditeľ Cirkevnej rady Jens -Petter Johnsen. Jeho iniciatívou má sa preĺbiť evanjelicko-luteránska identita Nórskej cirkvi. Za tým účelom napísal knihu s názvom " Cirkev dnes " s podtitulom " Nórska cirkev ako evanjelicko-luteránska cirkev." Knihu dostanú všetci členovia synody, ktorí budú zasadať na synode v apríli t.r. v Tonsbergu a to bude aj hlavnou témou synody. Dôraz na túto tému má prispieť k tomu, aby cirkev nebola nejasná a bez obrysov, najmä v dnešných ekumenických vzťahoch.  

(www.kirken.no)

8 Komentáre k “Nórska cirkev chce prehĺbiť svoje konfesijné povedomie

  1. misko

   Vyzerá to ako dobrý nápad.  Osobne sa mi viac pozdáva vstupovať do ekumenického dialógu ako vyprofilovaný subjekt a nie robiť to rôznymi úniami a spojeniami, kde sa zatrú rozdiely, ktoré existujú. Aj keď nemienim nejako kritizovať tie cirkvi, ktoré to robia. Je to koncept, ktorý považujú za správny a biblický… tak nech to aspoň skúsia, no..

   Marana tha!

 1. slavo

  tiež by som sa pripojil. akou knihou by bolo možné prebudiť našich synodálov? stačilo by letňanova patritúrou, v koži viazanou?

  ale vážne: akú knihu by sme mohli poslať našim presbyterom? existuje taká? tranoscius pred časom rozpredával výber z lutherovych spisov za 1sk …

  Našu cirkev drancovali najpr stalinisti, potom komunisti, potom privatizéri, oportunisti a materialisti a pomedzi to stále sektári… Ostalo už len stádečko malé, ale asi už čas dozrel…

  1. fosil

   Akurát včera sme spievali Nezoufej stádečko malé….

   Ja by som navrhol, aby bolo súčasťou ordinačného sľubu povinné podpísanie Symbolických kníh, a tak isto aj pri inštaláciách na všetkých stupňoch, od farára po biskupa.  A tiež aj neordinovaných – minimálne dištriktuálni dozorcovia.

   1. lubo batka st

     -akurát, že si to niektorí nevšímajú a čo je horšie- poverení úradom nedozerajú!( episkopos, inspektor ako dôstojní,a iní ako vznešení!) 

         U neordinovaných (uvádzaných) je sľub na  Bibliu a Cirk,ústavu- ale aj tam sa píše o vernosti symbolickým knihám.

   2. misko

    Podpisy ani sľubovanie nestačí. Napr. u nás tí traja mladí, čo posľubovali pri vysviacke poslušnosť začali za chvíľu posielať biskupom a kňazom exkomunikácie.

    Marana tha! 

  2. misko

   Ten výber som si vtedy kúpil 🙂 A ešte aj pár iných knižiek, ktoré boli tiež v ponuke. Škoda, že tak neponúkli aj Symbolické knihy. Tie som nakoniec uhradil v plnej sume.

   Marana tha! 

Komentovať