Láska, svadba, manželstvo, sex,vernosť

Toto nie je klasická recenzia jednej, či viacerých kníh na horeuvedené témy. Ide mi skôr o informáciu a krátky prehľad kníh s tematikou, ktorá je vždy zaujímavá a  dôležitá, z pohľadu kresťanskej viery.  

1. Náš Tranoscius vydal ešte v r. 1946 knižočku (68 strán) od Alexandra Baricu: Svadobný dar s podtitulom: Rady a pokyny snúbencom. Je stále dostupná vo  farských knižniciah. Biblické pohľady dopĺňajú rady a postrehy lekárov napr. MUDr. M. J. Exnera,  MUDR. F. Šmakala, MUDr.J. Šimsu.

2. Po "samätovej revolúcii" vydal v r.1992 Tranoscius nasledovné:

Ron Brusius: Rodičia a morálna mládež v nemorálnych časoch. Témy: Pornografia, drogy, predmanželský sex, homosexualita, samovražda, vandalizmus, kulty, satanská hudba  a pod.) Ide o poradenstvo pre rodičov, ale  aj pre dospievajúcich a mladých ľudí.

3. V r. 2000 vyšla v Tranosciu  kniha: Walter Trobisch: Vzali sme sa. Vynikajúci odborník, evanj.farár  sa  v nej venuje problémom uzatvárania manželstiev mladých ľudí.

4. Od rovnakého autora vyšlo v Československu napr. Mal som rád jedno dievča  (v češtine i v slovenčine)a Dva středy však jeden kruh.

5. Vydavateľstvo Nová nádej vydalo v r.2004 knihu H.Normana Wrighta: Budeme sa brať, dôkladne približujúcu záväzky kresťanských manželov.

6. Slovenské evanjelizačné stredisko pre masmédiá ponúklo nasledovné tituly:

Bruce a Carol Britten: Láska a manželstvo (1994) Témy. Lásky, romantika, sex, pravá maželka pre mňa a iné..

Bruce a Carol Britten: Učíme sa spolu radostne žiť (pre mladomanželov a tých, ktorí vážne rozmýšľajú, že sa vezmú)

7. Výborná knižočka v slovenčine je k dispozíícii na farách: Larry Christenson: Kresťanská rodina

8. Miroslav Kerekréty: Radostné, ale zodpovedné: ÁNO – kniha rozhovorov , podnetov a pastorálnych rád pred manželstvom.  /Vyd.Tympanon, Bratislava)  

9. V češtine sú dostupné:

  • Štěpán Šoltész: Kristus  a rodina (Kalich)
  • Marie Frydrichová: Příprava na manželství (Nová nádej)
  • Lary a Nordis Christensonovi:  Křešťanští manželé

Ako hovorieval jeden môj dávnejší priateľ: Krásné! Len sadnúť  a čítať!……

2 Komentáre k “Láska, svadba, manželstvo, sex,vernosť

  1. Ako je to s manželstvami evanjelických farárov ? Môže si zobrať evanjelický farár/ka aj katolíka/čku ? Potrebujú evanjelický duchovný aj povolenie od biskupov ?

Komentovať