Čo píšu iní

Katolíci a luteráni

Keď sa pápež Ján XXIII rozhodol v roku 1960 pozvať do Vatikánu hlavu anglikánskej cirkvi Geoffreyho Francisa Fishera – arcibiskupa z Canterbury, v kúrii tým spôsobil nemalý rozruch. Kuriálni kardináli sa snažili stretnutiu zabrániť. Nepodarilo sa im to. Napriek tomu aspoň dosiahli, že bol arcibiskup prijatý na najnižšej možnej úrovni. Pápež a hlava anglikánskej cirkvi sa pritom nevideli od 16. storočia, obdobia anglickej reformácie.

Táto udalosť sa mi vybavila potom, čo pápež František prijal začiatkom týždňa na audiencii delegáciu švédskych luteránov. Viedla ju arcibiskupka Uppsaly,  Antje Jackelénová.

„Evanjelických kresťanov nemôžeme vnímať ako protivníkov, alebo konkurentov, ale je nutné uznať ich za to, čím sú – za bratov a sestry,“ povedal počas audiencie pápež, pričom vyzval, aby „katolíci a luteráni na celom svete hľadali a podporovali jednotu v diecézach, farnostiach a komunitách.“

<a href=”http://ww651.smartadserver.com/call/pubjumpi/34779/239162/32223/S/[timestamp]/?” target=”_blank”> <div class=”article-image”><img src=”http://ww651.smartadserver.com/call/pubi/34779/239162/32223/S/[timestamp]/article/?” /></div></a> 

On je katolík, ona evanjelička. Neverili, že budem súhlasiť

Na konci prázdnin ma pozvali snúbenci na svadbu. On je katolík, ona evanjelička. Rozhodli sa pre obrad v protestantskom kostole. Prišli ma poprosiť, či by som mohol byť prítomný a spolu s evanjelickým farárom im požehnal. Súhlasil som. Do prázdnin nám treba vybaviť ešte zopár formalít, aby bolo manželstvo cirkevne platné aj pre katolícku stranu.

Bol som v poradí druhý kňaz, ktorého navštívili. „Neverili sme, že budete súhlasiť, keď už nás pred vami odmietli,“ rozplakala sa mladá slečna. Zo saka som vytiahol bielu vreckovku a podal ju budúcej neveste.

„Odmietnutie je slovo, ktoré Bohu nič nehovorí.“ „Takže, prídete?“ „Prídem a pokiaľ to pán farár dovolí, rád vám aj niečo poviem.“ „Určite dovolí. Hneď mu zavolám. Rád vás spozná.“

So sklopenými očami sa pozrela na snúbenca. „Môžem?“ Naklonila sa ku mne a pobozkala ma na líce. „Ďakujeme.“ Tiež ďakujem. Pusu od luteránky nedostáva katolícky farár každý deň. Budem si ju teda vážiť.

Zdroj: Karol Lovaš, Aktuality.sk

Komentovať