Ammán 6. septembra (TASR) – Sýrski povstalci sa v stredu zmocnili kresťanskej dediny Malúlá v strednej časti krajiny, ale už vo štvrtok sa z nej znova stiahli. Išlo o súčasť ich ofenzívy, ktorej cieľom je získať kontrolu nad strategicky dôležitou horou Kalamún severne od Damasku, v blízkosti hraníc s Libanonom.
Do horskej dediny Malúlá, ktorá leží 1500 metrov nad morom, v stredu vstúpilo niekoľko povstaleckých brigád vrátane jednotiek Frontu an-Nusra, napojeného na teroristickú sieť al-Káida. Udalosť opísala agentúra Reuters.
Podľa francúzskeho historika a znalca kresťanských dejín Sýrie Frédérica Pichona je posolstvo útoku na Malúlá jasné: povstalci chcú kresťanov zastrašiť a dať im jasne najavo, že súčasný režim ich už nedokáže chrániť, pričom opozičné jednotky majú dostatok nástrojov na útok, ktorý môžu uskutočniť kedykoľvek a kdekoľvek.
Pichon však súčasne poukázal na solidaritu, ktorú kresťanom v dedine preukázali miestni moslimovia. Malúlá bola totiž roky symbolom pokojného spolunažívania kresťanov a moslimov, čomu sa teraz radikálni islamisti snažia zabrániť, podotkol Pichon.
Historik upozornil, že Malúlá je jednou z posledných štyroch lokalít na svete, kde sa ešte stále hovorí po aramejsky, jazykom, ktorý používal aj Ježiš.
Predpokladá sa tiež, že chrám v miestnom kláštore sv. Sergeja je najstarším na svete. Archeológovia sa domnievajú, že bol postavený ešte pred prvým nicejským koncilom, ktorý sa konal v roku 325 n.l. V kláštornom komplexe boli aj vzácne arabské ikony zo 17. storočia. Pred niekoľkými týždňami ich však odtiaľ niekto ukradol.
V dedine je tiež ženský gréckokatolícky kláštor sv. Tekly, ktorý navštevujú i moslimskí pútnici, keďže má povesť, že po modlitbách v ňom dochádza k zázračným uzdraveniam.
Ako pripomína Reuters, v Sýrii žije asi 850.000 kresťanov, čo je 4,5 percenta obyvateľstva, pričom asi 400.000 sú katolíci hlásiaci sa k sýrskej, maronitskej, chaldejskej či arménskej cirkvi.
http://www.hlavnespravy.sk/krestania-v-syrii-sa-citia-byt-coraz-viac-ohrozeni-utokmi-islamistov/139327/