Pamätník trom prenasledovaným duchovným v Piešťanoch
- 12.05.21
- Branislav Dolinský, zborový farár CZ ECAV Piesťany
- Spravodajstvo
Skompletizovať v Piešťanoch pamätné miesto bojovníkom za slobodu a prenasledovaným totalitnými režimami si dalo za cieľ občianske združenie Svetlo nádeje. Pripravilo projekt na umiestnenie pamätníka venovaného trom evanjelickým kňazom. V Pietnej uličke v prostredí mestského parku na bývalom Teplickom cintoríne už stojí pamätník kňazovi Antonovi Srholcovi a židovskému rabínovi Ysachar Schlomo Teichtalovi. Informoval o tom koordinátor projektu Branislav Dolinský.
Občianske združenie Svetlo nádeje si v Pietnej uličke chce pripomínať pamiatku Jozefa Bučka, ktorý bol účastníkom protifašistického odboja a zomrel počas druhej svetovej vojny v koncentračnom tábore, Alexandra Baricu, ktorý sa zapojil do podpory odboja a v 50. rokoch bol obeťou politických perzekúcií a Štefana Dlháňa.
Ten bol prvým piešťanským evanjelickým a. v. farárom po znovuobnovení cirkevného zboru, v roku 1953 mu odňali štátny súhlas pre kňazské pôsobenie. Pre svoju prácu a prístup k ľuďom doteraz zostáva v povedomí Piešťancov.
Zdroj: TASR
Slávnostného odhalenia tabule sa zúčastnili:
zástupca politických väzňov, primátor Piešťan Mgr. Peter Jančovič, PhD., evanj. farár ThDr. Branislav Dolinský, biskup Západného dištriktu Ján Hroboň a kňaz Rím.-kat. cirkvi.
Autorom pamätnej dosky je Mgr. A. Miroslav Jakubčík (Piešťanec, žije a tvorí v Prahe – http://www.jakubcik.cz/index.php)
Materiálom pamätnej tabule je Corten – špeciálne galvanicky upravená oceľ, nepodliehajúca hĺbkové korózii. Písmo je rezané laserom.
Šošovka je vytvorená – utavená z optického skla a ručne vybrúsená. Zo spodnej strany je znak ev. cirkvi vstupujúci do šošovky.
Vďaka optickému zakriveniu dochádza k tomu, že keď idete okolo, znak ružice sa mierne nakláňa k vášmu pohľadu.
Pomník bol koncipovaný ako horizontálny blok, aby čo najmenej narušoval pohľad na pekný park .
Avšak pre toho, kto sa chce niečo dozvedieť a pristúpi bližšie, je všetko prehľadné.
Hrdzavý povrch evokuje a zosilňuje zmysel odkazu, ktorý bohužiaľ nie je moc veselý a vypovedá o tom, v akej dobe sa naša spoločnosť v minulosti nachádzala…