Výroba biopalív začala klesať, zdá sa však, že nie na dlho.

Biopalivá sa stali obeťou vlastného úspechu, zdá sa, že po prvý krát ich celosvetová produkcia za desať rokov poklesla. Kým v roku 2010 sa denne vyrobilo 1.822m barelov, tak v roku 2011 to bolo len 1.819m barelov denne. To aspoň uvádza štatistika IEA.

Dôvodom poklesu produkcie boli rastúce náklady na suroviny pre biopalivá, najviac rástla cena kukurice, cukru a rastlinného oleja. A hlavným dôvodom rastúcich cien potravín, ako tvrdia mnohí ľudia, bola práve ich veľká spotreba. Je to veľký biznis. Len v USA ide 40% produkcie kukurice na spracovanie na biopalivá, čo zabezpečuje, že USA sú 50%-ným producentom na svete. USA pritom zrušili niektoré ochranné clá a tiež zrušili niektoré dotácie ako podporu pre domácich producentov. Mohlo by sa zdať, že priestor produkciu sa začína zmenšovať.

Nie je tomu tak. Hlavnou hnacou silou je cena ropy. Ako v strednedobom, tak aj v dlhodobom horizonte sa zdá, že ceny ropy budú stúpať a budú náchylné k cenovým šokom. A to nehovoríme ani o blížiacej sa Iránskej vojne. Akonáhle je cena ropy vyššia ako 70 dolárov za barel, klasické biopalivá a biopalivá novej genrácie sú konkurencieschopné. Dnes je ropa Brent na 126 dolároch. IEA predpovedá 20% nárast produkcie o 2.2MB/d v porovnaní s dnešnou produkciou do roku 2015, hoci je tento rast pomalší ako sa  v minulosti odhadovalo.

To nás privádza k otázkám ochrany životného prostredia. Čím menej biopalív máte, tím viac potrebujete benzínu a nafty. Dnes poznáme škodilosť klasickým pohonných hmôt a koľko emisií produkujú do atmosféry. Je to však dôvod pre kampaň na biopalivá ?

Asi nie. Rastúce ceny potravín a ničenie lesov a biotopov sú dobré dôvody, prečo takú kampaň pre nerobiť. Odpoveďou však môže byť lepšie fungujúca verejná doprava, rozvoj cyklodopravy a pešej dopravy. Viac biopalív určite nepovedie k zníženiu produkcie emisií uhlíka a k zníženiu globálneho otepľovania.

V šúdií IEA je však jedna zmienka o tom, a to je veľmi zarážujúce, že napríklad na Africkom kontinete absentuje ich výroba. A pritom v Afrike je dopyt po palivách veľmi vysoký. Preto nahradiť klasické palivá lacnejšími biopalivami by nebol zlý nápad. Afriká má pritom veľa pôdy  a potenciál na pestovanie žiadaných plodín. Vyrobené biopalivá v afrických krajinách určené pre miestu spotrebu by riešili veľa súčasných problémov.

Ekonomický tlak na Brazílsky biopalivový priemysel je relevatný. Brazília nedovolí aby tento rýchlo rozvýjajúci sa priemysel oslaboval. Práve naopak, Brazília má ambíciu stať sa jednotkou v produkcii biopalív na svete. Pritom domáca produkcia biopalív neznamenala zvýšenie cien potravín. Brazília má viac patentov týkajúcich sa biopalív ako ktorákoľvek iná krajina na svete a snaží sa svoje know-how vyvážať práve do Afriky.

Výroba biopalív, ktoré robia viac úžitku ako škody pri dodržiavaní noriem a regulácií nie je jednoduchá. Ale vysoké ceny ropy nám predpovedajú, že možnosť pádu ich producie nám určite nehrozí. Iným biopalivom, ktoré sa neuvádza v medzinárodných dokumentoch je bioplyn prečistený na metán ako palivo pre vozidlá používané vo viacerých mestách EU ako napríklad v Göteborgu či Lille. To má v porovnaní s bionaftou alebo etanolom množstvo výhod a nemá žiadny vplyv na produkciu potravín.

Andrej Vilim, EI

www.enviroinstitut.sk

17 komentárov k “Výroba biopalív začala klesať, zdá sa však, že nie na dlho.”

      •  tak, tak, poďme diskutovať radšej o tomto, nech sa radšej nediskutuje o cirkevných veciach .. čo tam po nich … podľa mňa si na taketo veci treba nájsť radšej nejakú stránku pre bloggerov, nie cirkevný blog

        Odpovedať
        • Ak dovolíte, skúste zodpovedať čitateľom niekoľko otázok:

                            Ste evanjelik?

                            Stotožňujete sa s so zámerom a pravidlami stránky http://www.evanjelik?

                            Považujete sa za odborníka v ekológii?

                            Myslíte si, že je súvis medzi ekológioua teológiou? Ak áno, v čom ho vidíte vy? Ďakujem vopred za odpovede. Pokoj vám!

           

          Odpovedať
          • Ahojte, áno som krstený evanjelik. Som konfirmovaný evanjelik. Moja drahá manželka je evanjelička, krstená a aj konfirmovaná a aj moje dieťa je luteránča. Platíme cirkevnú daň 🙂 Naša rodina je luteránska už stáročia a to je možné dohľadať v cirkevných knihách, pochádza z Gemera 🙂 ale o to nejde.

            Viem, že možno tento blog nie je priamo spojený s vierou, ale napísal som ho teraz, aktuáne preto, lebo v médiách prebehla správa, že sa v minulom roku vyrobilo najviac biopalív v histórií, čo nie je pravda. Moje nasledujúce blogy budú viac orientované na spojenie ekológie a viery, ekológie na našej činnosti.

            Myslím že sa nám podarí s kolegami z Nemecka rozbehnúť niekoľko projektov, ktoré budú smerovať k ochrane prírody, energetickým úsporám a podobne. S pánom Mullerom sme v pravidelnom kontakte.

            Naši nemecký kolegovia majú veľmi dobre rozpracovaný a silný program k ochrane prírody, klimatickým zmenám a podobne. Církev v Nemecku sa týmito témami zaoberá veľmi vážne. Čo považujem sa vynikajúce. Nie je dôvod, aby sme my mali strčenú hlavu do piesku a tvárili sa, že sa nás to netýka. 

            Prikladám len krátku správu.

            Školenie energetického manažmentu 29. 9.

            Bratia farári a sestry farárky, pozývame Vás na ďalšie školenie k energetickému manažmentu, ktoré sa uskutoční 29. 9. 2011 od 10.00 do 17.00 v zasadačke Biskupského úradu vo Zvolene. 

            Školenie vykonajú Dr. Eberhard Müller a Markus Homburg z Diakonie v Nemecku.

            Program:
            10:00 Ranná pobožnosť – dištriktuálny biskup Milan Krivda 
            10:15 Zoznámenie: Horst Glatz, Rado Gdovin, Andrej Vilim, Marcela Kmeťová, Markus Homburg a Eberhard Müller
            10:30 Andrej Vilim – Energetický manažment v cirkvi, čím môže prispieť Environmentálny inštitút – diskusia
            11:15 Spolupráca s odbornými školami – Markus Homburg
            11:30 Rozhovor o žiadosti z CZ Hnúšťa a Moravské Lieskové: zateplenie fary, možnosť úspory, význam…
            12:15 Obed
            13:00 Rozhovor o žiadosti z CZ Ostrá Lúka a Párnica: slnečné kolektory, možnosť úspory, význam…
            13:45 Rozhovor o žiadosti z CZ Zemianske Podhradie: okná s lepšou izoláciou, možnosť úspory, význam…
            14:30 Rozhovor o žiadosti z CZ Spišská Nová Ves a Zvolenská Slatina: rekonštrukcia kúrenia, možnosť úspory, význam…
            15:15 prestávka, káva, čaj
            15:45 Čoho sa chceme pridŕžať? Čo chceme povedať ďalej ostatným?
            16:15 Ktoré diakonické zariadenia by sa mohli pripojiť? Spolupráca s kontaktnou osobou…
            16:30 Spätná väzba a podnety na ďalšie stretnutie 
            16:45 Požehnanie a záverečná pieseň 

            Vložené 6. 9. 2011

             

        • veľmi rád sa zapojím aj do iných diskusií. skôr by bolo dobré, keby tam na ľavo niekde v sekciách vznikla "sekcia ochrany prírody". verím, že by sa našlo viac ľudí, ktorí majú radi prírodu a chcú niečo urobiť pre jej ochranu a to v každom zbore. možno toto je lepšia cesta, ako sa uzatvárať.

          Odpovedať
  1. biopalivá to je keď sa pestuje kukurica repka a slnečnica a potom sa z nej urobí biodiesel alebo etanol?

    doteraz sme tú kukuricu za babku poslali do afriky hladošom, teraz si keď chcú jesť, musia zaplatiť toľko, čo my platíme za ropu. tiež sa pestovalo žitko, ale teraz sa viac oplatí repka a slnečnica. tak je žitka menej. a tak hladoši sú hladní. výroba biopalív je dotovaná subvenciami z USA a z EU. tým im skonkurujeme cenu, tak že s nami nemôžu súťažiť. zároveň máme dovozné limity pre produkciu z chudobných krajín. takže nám oni ani nič nepredajú a nikdy nezbohatnú. a tak ostanú hladní.

    brazílske "poľnohospodárstvo" – produkcia kukurice pre etanol ide na úkor pralesa. klčovaním pralesa sa uvoľnujú sopky co2 uložené v podhubí pralesov a celej biosfére.

    zverské a zbytočné dotácie do poľnohospodárstva tak priamo spôsobujú hlad na zemi. dotácie treba okamžite všetky zrušiť. 

    radšej si tuším dnes natankujem čistučký 95 super z lýbie.

    Odpovedať
    • Ďakujem za odpovede.

      O vytvorení novej sekcie môže rozhodnúť adminko. Osobne považujem tému za zaujímavú a to aj z kresťanského hľadiska. Nepochybne budú aj vášnivé polemiky, ako  to už býva…

       Seminár vo Zvolene bol , ako uvádzate v r.  2011, možno budú aj ďalšie….

      Pokoj Vám!

      Odpovedať
        •  Super, dik za link, nevedel som, ze je to na webe. 

           

          (Vies, kto sa o ne postaral a najma preco? Aj to je velmi velmi velmi zaujimave… Hlavne, ze su vysledky /matriky/, co tam po prostriedkoch – aspon tak si povedala svojho casu nasa vlada, ked ju o toto poziadali. Hrozne.)

          Odpovedať
          • Ahoj, mňa na to upozornil môj kamarád, ktorý si robí taký strom predkov a zistil, že celá jeho rodina je evanjelická, hoci on je krstený katolík po mame. Povedal mi, že tieto záznamy získali nejaký americký baptisti zo štátneho archívu v Levoči. Či legálne alebo nelegálne to neviem. Hlavné je, že je to prístupné a pomáha to pri hľadaní predkov.

          •  Baptisti, to iste, to by bolo v poho, pozri si uvodnu stranku a adresu dole … To je neviem uz ci Carnogurskeho, alebo Meciarova robota, neslo o nic ine, nez o bubaky .. dokelu, ale ta cena je podla mna pridraha … A nebolo to iba z Levoče, ale zo všetkých štátnych archívov .. je to strašné

          • …zodpovedni sa ulakomili, lebo to to mormoni (vtedy este neznami) robili pre statnu spravu zadarmo… s podmienkou, ze si mozu zoscanovane data zobrat a pouzit. kazdopadne, dost divne. ale to je info bez zaruky.

            ked uz sme pri hladani informacii o predkoch… zaujimave data o svojej rodine som nasiel na http://www.ellisisland.org – to je maly ostrov nedaleho New Yorku, ktorym kedysi museli prejst vsetci imigranti do USA. Nasiel som tam tvoju prababku (vtedy mala 8 rokov) so surodencami a mamou… je zaujimave, ake data sa uz vtedy zbierali o imigrantoch… az tak velmi sa toho nezmenilo. je zaroven uvedene, akou lodou priplavali…

            ale uz som dost off-topic, adminko, kludne maz 🙂
            martin

          •  Slováci majú od dávna svoje vlastné a široké know-how na výrobu biopalív, a často sú z neho jak motor. Dôležité je, aby ťa pri tom nechytili financi.

Vložiť komentár