Home (2009)

Film obsahuje krásne zábery na rôzne kúty zemegule zvrchu, z vtáčej perspektívy, čo mňa osobne nadchýňa, aká krásna a rozmanitá naša Zem je a ako ju Pán Boh pekne ušúľal.

Film konštatuje výrazné nerovnosti v ľudskej spoločnosti a približuje niekedy až spôsoby akým si my ľudia zem ničíme. Tiež nám ukazuje ako súvisí klčovanie pralesa v brazílii s akciouvou cenou na kuracie prsia v supermarkete v Malackách. Sója! A tiež ako suvisí farebná plastiková haraburda pre deti s chudobou v slume v nigérii, afrike. Ropa! A ako súvisí planá januárová rajčina s ekologickou katastrofou v španielsku. Voda!

 

Tento celovečerný dokumentárny film som našiel medzi kresťanskými a je voľne dostupný na youtube.


Poviete si, čo má tento film s evanjelik.sk?

Autor filmu, známy fotorgraf, autor krásnej obrazovej knihy "Zem zhora" o filme hovorí:

Žijeme výnimočné časy. Vedci nám hovoria, že máme 10 rokov aby sme zmenili spôsob akým žijeme, ak chceme odvrátiť rozvrat prírodných zdrojov a katastrofický vývoj v klíme Zeme.

V stávke je veľa – pre nás  a naše deti. Každý by sa mal zapojiť do tejto snahy a film Home bol vytvorený aby zmobilizoval každú ľudskú bytosť. Preto tento film je zadarmo. Pod patronátom PPR Group je toto umožnené. Distribútor EuropaCorp tiež hlása, že nechce žiadne zisky z filmu, pretože ide o neziskový film. Home bol vytvorený pre teba. Podeľte sa oň. A urobte niečo pre planétu. 

(Yann Arthus-Bertrand, HOME official website http://www.home-2009.com)

 

Osobne nezdieľam alarmizmus tohoto hnutia, a považujem niektoré vyhlásenia za pritiahnuté za vlasy, resp. závery vo filme za veľmi zjednodušené. Myšlienka, že ľudstvo svojou činnosťou dokáže vychýliť jemnú a rovnováhu na celej Zemi sa mi zdá veľmi odvážna, skoro až bezbožná.

 

Vznikla asi vtedy, keď počas studenenj vojny dakto vypočítal, že ľudstvo s vtedajším arzenálom jadrových zbraní dokáže zničiť zemeguľu. Teoreticky – asi hej. Odvtedy sa akoby usadila v našich hlavách predstava, že máme my – ľudia – túto moc. Zabúdame pritom na to že Boh nám po Noáchovi odkázal, že sejba ani žatva nikdy neprestanú, až do konca sveta. A teda že On sa o našu matičku zem a všetko čo na nej žije stále stará a nás so všetkými zvermi prikrmuje.

 

Luther by povedal… "mi hojne a na každý deň dáva odev i obuv, pokrm i nápoj, dom, dvor, … so všetkými potrebami života, mňa pred každým nebezpečenstvom chráni a od všetkého zlého ma zachováva. To všetko činí z púhej otcovskej a božskej dobroty a milosrdenstva, bez akýchkoľvek mojich zásluh a hodností." A už sme doma.

 

Preto sa mi zdá veľmi chabé tvrdenie, že globálne otepľovanie je nezvratný proces – z pohľadu vedcami udávaného veku Zeme (4 mld rokov?) je rovnováha života a ekosystémov fantastická a neverím že pár rokov vykurovania ju môže zničiť alebo dokonca vykoľajiť. Ak áno, zem si opäť nájde svoju rovnováhu. Len čo my na to?

 

Áno, môže ju zničiť na niektorých miestach a masívne poškodiť najmä tie milióny chudobných a ohrozených, ktorí tieto škody nespôsobili. 

 

A Áno, ľudia páchajú obrovské škody na ekosystémoch a svojom vlastnom životnom prostredí, ktoré sú často nezvratné. Ale to neznamená koniec života na zemi, dokonca ani koniec ľudstva.

 

Napríklad v Černobyle, kde ľudia dnes žiť nemôžu, sa podľa National Geographic rozmohli určité druhy vtákov a rastlín, ktorým rádioaktivita neškodí, a ktoré boli dodnes vytlačené. Svojím (zvráteným) spôsobom je Černobyľ NCHKO – chránená krajinná oblasť. Spomínam to ako ilustráciu nezlomnej sily "matky prírody" (jestli existuje) ktorá odolá a dokáže zregenerovať aj tie najhroznejšie ľudské výčiny a nezodpovednosť.

 

Možno sa budúci vedec ktorý nájde riešenie na tieto probémy práve narodil – dakde v slume. Možno by sme mali popri ekológii uvažovať ako mu pomôcť prekonať detské choroby, vydržať chudobu, dostať očkovanie, nedostať sa do destkých vojenských oddielov, resp. neuveriť dákej natvrdlej viere, ktoré ho prinuti opásať sa semtexom…. alebo mu pomôct naučiť sa písať a čítať a keď bude šikovný pomôcť mu dostať sa na dobrú univerzitu. Vzdialená špekulácia? Čo keď sa ten vedec práve narodil v gete dakde na Gemeri?

 

Takže áno, treba diskutovať o ekológii ale aj o malárii, dobrom vzdelaní a dobrých vládach a dobrom náboženstve. a už sme pri evanjeliku. Nak mi adminko odpustia.

 

Tu končí moje zdĺhavé zabŕdnutie do militantného ekologizmu. Prizávam po vzhliadnutí tohoto filmu som začal poctivejšie triediť odpad a viac šetriť teplú vodu. Takže asi svoju úlohu si tento film splnil.

 

Preto odporúčam pozerať s miernou dávkou skepticizmu k mierne spolitizovaným vyhláseniam vo filme. Komentár vo filme je v angličtine, ale možno to ani nevadí. Tie obrázky sú stále úžasné. Dajú sa pozerať očami kresťana.

 

 

 

1 komentár k “Home (2009)”

  1. Tento film sa mi páčil. Naozaj veľmi pekné zábery, je to uchvacujúce. A tiež to trošku posilnilo nejaké moje ekologické povedomie.

    Súhlasím s Vami, že je to zjednodušené a niektoré závery sú otázne. Boh človeku zveril zem, aby sa o ňu staral. Ale my ju často drancujeme. Bežný človek nemá na globálne problémy veľký dosah, ale svojou troškou môžeme prispieť k všeličomu.

    Na nete sa dá nájsť aj video so slovenským a českým dabingom. Treba trošku pohľadať. Myslím, že to bolo urobené v súlade s myšlienkou tvorcou..čite aj dabovaná verzia je voľne prístupná.

    Marana tha!

    Odpovedať

Vložiť komentár