Ako volili kresťania v USA?

Vo voľbách prezidenta USA sa náboženské bloky voličov nepohli.: teologicky liberálni kresťania volili demokratického kandidáta, konzervatívni republikánskeho.Najviac hlasov získal novozvolený prezident Obama od ľudí bez vyznania, nekresťanov a černochov – protestantov.Každý druhý katolík volil protestanta Obamu, kým bieli konzervatívni evanjelikáli volili prevažne Romneyho. Vyplýva to z analýzy výskumného ústavu Pew. Celkovo protestanti volili Romneyho – 57%. Avšak čierni protestanti až v 95% Obamu. Katolíci volili napoly, ale nie je to jednoznačné, ak sa pozrieme na etnický pôvod: 40% bielych katolíkov dalo hlas Obamovi, kým katolíci s koreňmi Latinskej Ameriky mu dali až 75% hlasov. Romneyho podporili mormóni 78%, 69% židov dalo hlas Obamovi, takisto 74% príslušníci iných náboženstiev a 70% bez náboženskej príslušnosti.
Vedúci biskup ELCA Mark Hanson vo video posolstve vyjadril nádej, že sa Američania na základe svojej kresťanskej viery teraz po voľbách postavia do jedného šíku v prospech svojich blížnych v diaľke i nablízku.
(www.idea.de)

Komentáre k “Ako volili kresťania v USA?

  1. tabak

    keď mali takých kandidátov. Ale keby sa proti Obamovi mohol postaviť náš “starý ujo” mal by Obama hlavu v smútku. Kampaň ani nemusela byť!
    /Pozn. “S t a r ý u j o” = familiárny názov a titul prezidenta v SR, v SNR zavedený niekdajším predsedom parlamentu a terajšou hlavou štátu./

Komentovať