Canterburský arcibiskup sa koncom roka vzdá svojej funkcie

Canterburský arcibiskup Rowan Williams dnes oznámil svoje rozhodnutie odstúpiť z funkcie arcibiskupa. Urobí tak koncom decembra tohto roku. Arcibiskup Williams, ktorý viedol Anglikánske spoločenstvo od roku 2002, predložil svoj zámer aj kráľovnej Alžbete II., ktorá je najvyššou guvernérkou Anglikánskeho spoločenstva a formálne vymenúva arcibiskupa Canterbury.

„Bolo obrovským privilégiom slúžiť ako arcibiskup Canterbury počas posledných desiatich rokov a rozhodnutie nebolo ľahké,“ uviedol arcibiskup Canterbury. Veriacich zároveň požiadal o modlitby a za veľkorysú podporu sa poďakoval svojim priateľom a kolegom, farnostiam a spoločenstvám.

Rowan Williams si bude aj naďalej plniť všetky svoje povinnosti canterburského arcibiskupa voči cirkvi v Anglicku až do konca tohto roka. Od januára 2013 bude pôsobiť vo vedení Magdalénskeho kolégia na univerzite v Cambridge. Kráľovská nominačná komisia sa začne vo vhodnom čase zvažovať výber jeho nástupcu.

 Toto rozhodnutie komentoval aj westminsterský arcibiskup Vincent Nichols, ktorý ocenil kvality arcibiskupa Williamsa, a to predovšetkým „jeho láskavosť, ostrý intelekt, obetavosť v úsilí o harmóniu medzi ľuďmi, zvlášť kresťanskými rodinami“. Rovnako poukázal aj na ekumenizmus, ktorý bol a ešte stále je ústredným bodom poslania canterburského arcibiskupa. Pripomenul tak stretnutie s pápežom Benediktom XVI. v Londýne v roku 2010, ako aj jeho poslednú návštevu v Ríme, kde sa spoločne so Svätým Otcom modlili v Bazilike sv. Gregora.

zdroj: tkkbs.sk

Komentovať