Óda skupinková

    Óda skupinková

 

Vonku sneží, treští mráz.

Je tu zima, ako ďas.

Mrznú srny, líšky, pinky,

zaliezame do skupinky!

 

Malá, tichá skupinka

lepšia ako perinka.

Vždy vás rada pritúli

a zapinká: tutuli – mutuli.

 

Ak chceš byť ten správny borec,

zanechaj svoj starý dvorec!

Nech si biskup, čo chce káže,

my pôjdeme do garáže.

 

Tu si všetko: biskup, pápež,

a sám sebe čo chceš kážeš!

Ak raz pustíš do gatí,

aj to bude vzduch svätý.

 

Tak pinkajú líšky, pinky,

smrad sa tisne spod perinky.

Matka ecav ticho spinká,

zostane z nej len skupinka. ( tbc)

  


5 Komentáre k “Óda skupinková

 1. hrimark

  Už tu zase čosi čmudí, dym sa valí vonku z huby.

  Naokolo hrozný smrad, to tabak dymí, akurát!

   

  Dym ti fúkne do očí a potom sa smeje,

  s radosťou si poskočí, v srdci ho to hreje.

   

  Do očí však nerád hľadí, skupinka mu preto vadí.

  Skryje sa radšej v bezpečí, anonymous, bez rečí.

   

  Skúsi heknúť skupinky, snáď vyrastie malinký.

  Z tabačika dobrý brat, trošku voňal, však zostal smrad !

   

  Vystúp z dymu, tabak náš, ukáž sa a potom kmáš!

  Možno nám aj spadne sánka, keď zistíme kto to bafká.

   

  Marek Hrivňák z Bardejova

   

   

   

   

   

   

   

   

 2. Peter Bruncko

   Je mi smutno z takychto clankov, po novom uz aj basni.. najma od ludi ktori sa hanbia napisat svoje meno, skryvaju sa za "tabakov". Neviem ci sa niekto hanbi za svoje meno, alebo by to bolo pre neho "nebezpecne".. Odkryte svoje mena, vyjdite so svojou kozou von, stretnime sa, modlime sa nasu cirkev. Taketo anonymne basne !!NIC!! neriesia. Len napatia prinasaju do cirkvi a odnasaju Bozi pokoj a pozehnanie.

  Aka velka skoda ze v tak malej cirkvi si tak nepochopitelne dokazeme klast polena pod kolena.. aka skoda ze sa radsej nevieme povzbudit, podelit s povzbudenim z Bozieho slova, vzajomne zdielat sa.. nie, radsej napiseme clanky a basne podobne tej hore. Aka skoda ze mnohi doteraz nepochopili ze Jezis robil skupinky kade chodil, ze on sam bol veducim jednej z nich a ze vyslal vsetkych jej clenov na tvorbu novych. Aka skoda ze nevidime trosku v sirsom kontexte svet a nasu ulohu v nom. Aka skoda ze sme to nepochopili.. Aka skoda ze sa dokazeme roky zaoberat takymi sprostostami pricom nasa misia je neuveritelne chaba.. Kolko hodin sme zabili a stratili debatami ktore nikam nevedu.

  Podla mna je aj kostol skupinka. Je to skupinka ludi ktori nasleduju Pana Boha. Aj mladez je skupinka, aj dorast, aj konfirmandi, aj presbyterstvo.. Farar je veduci skupinky, svojho zboru. Urcite pouziva vsetky mozne praktiky manipulacie.. po niekolkykrat opisanych v nasom cirkevnom periodiku.

  Kapitoly o farizejoch a zakonnikoch su presne pre nasu cirkev, mna nevynimajuc. Ake je dobre ze Pan Boh pri pisani Biblie myslel aj na nasu cirkev a popri svojej milosti nam ukazuje aj to ze prisny a ze neznesie ine motivy nasho konania okrem chvaly Jeho mena.

  Pane, odpust nam! Dopraj nam este cas, svojej milosti a svojho Ducha!

 3. dano.misina

  Myslím, že je dôležité aj vo vážnej situácii si zachovať nadhľad. Hoci záver je pekne (a smutne) vygradovaný:

  Matka ecav ticho spinká, zostane z nej len skupinka.

  Vďaka, tabak!

   

 4.  Trochu historie:

  v 70-tych a 80-tych rokoch praca mladeze v BA v ramci ECAV sa mohla konat len pod hlavickou mladeznickeho spevokolu. Obcasne (niekedy castejsie ako obcasne) sa tychto stretnuti zucastnovali aj farari BA zboru – najma, ak boli hlasene nejake problemy s aktivitami mladeznikov – ale – hlasenia zo strany strany a vlady( a boli potom posuvane na nizsie urovne – cez gbu az k predsednictvu BA zboru). Mladi sa zucastnovali bohosluzieb (dokonca aj vecernych), boli radi, ak mohli posluzit na nedelnych bohosluzbach, chodili na oficialitou strany a vlady nepovolene povzbudzujuce navstevy do cirkevnych zborov po Slovensku – v ramci ECAV. A – stretavali sa po domoch, izbach, internatoch – a hovorilo sa tomu skupinky. Boli to miesta vzajomnych rozhovorov, otazok, modlitieb, citania Pisma. Do mladeznickeho spevokolu chodilo mnoho vysokoskolakov z celeho Slovenska. Dnes su rozideni po kutoch Slovenska (aj Ciech – prinajmensom). Su clenmi svojich cirkevnych zborov – takmer vylucne v ECAV (vynimky su, ak sa prizenili ci privydali do zboru inej denominacie). Do skupiniek chodili aj studenti teologie – samozrejme, nie vsetci. Dnes su z nich farari vo svojich cirkevnych zboroch – rozne obdareni, rozne sluziaci – na pode ECAV.

  Len pre uplnost – clenom skupinky bol aj dnesny predseda VV. 

  Mozno nie je najvhodnejsim sposobom taketo utahovanie si z ludi, ktori do skupiniek chodili, vieru im Pan Boh z milosti uchoval, a dodnes podla svojich obdarovani sluzia v konkretnych cirkevnych zboroch s tuzbou zit Panu Bohu ku cti a chvale.

Komentovať