Ministerstvo kultúry chce financovať cirkev jedným percentom z daní

S odvolaním sa na 

http://www.sme.sk/c/6238080/ministerstvo-kultury-chce-financovat-cirkev-jednym-percentom-z-dani.html

a

http://futbal.sme.sk/c/6238177/weiss-ako-trener-reprezentacie-skoncil.html

 

Keby si 77 mil. rozdelilo 18 reg. cirkví rovnako, môže si každá cirkev vydržiavať ročne 10 trénerov Weissov, čo stačí na jednu ligu. Namiesto v kostole by potom mohla prebiehať misia na štadióne, čo by dramaticky zvýšilo výnos zo zvončekových ofier okolo bránky a šance získať nových prispievateĺov.

Hlasujem za odluku:

-cirkvy od štátu – je to spravodlivé

-športu od štátu – náboženstvo bôžika fotBÁLa ma neoslovuje, ich liturgia sa mi nepáči

-kultúry od štátu – šašoviny ma nazaujímajú

-financovania pol. strán od štátu – volím vždy len jednu

-prezidenta od štátu – viď kultúra, okrem toho je to .uj

-pošty od štátu – posielam len maily

 

7 Komentáre k “Ministerstvo kultúry chce financovať cirkev jedným percentom z daní

 1. slavo

  – dôchodcovia, ľudia na podpore, študenti tuším neplatia daň z prijmu, a budú asignuvať nullu. nie je to nespravodlivé že týmto systémom nemôžu vyjadriť svoj názor?

  – prečo si nemôže zaasignuvať aj právnická osoba, keď často podnikatelia nechávajú svoje príjmy v rámci právnickej osoby a ako fyzická osoba sú na minimálnom príjme?

  – pre malé cirkvi je to likvidačný návrh

  – stratí sa finančná spoluúčasť väčších cirkví s menšími

  – cirkvi koncentrované v hladových dolinách a s vysokou nezamestnanosťou budú asignuvať pomerne menej ako bohaté a veľké zbory

  – predbežné odhady ukazujú že ECAV by dostala asi polovicu z dnešných peňazí, teda 150 farárov by išlo na úrad práce

  – neberie do úvahy fakt, že dnes cirkevníci zo zdanených prijmov financujú údržbu vykurovanie a renováciu dominánt slovenských obcí a miest, v podobe kostolov, kaplniek, modlitebných a iných historických budov a pamiatok.

  – neberie do úvahy fakt, že dnes cirkevníci sú diskriminovaní iba polovičou sumou príspevku štátu na žiaka v cirkevnej škole oproti štátnej

  – neberie do úvahy úlohu cirkvi a farárov, ktorí sú z týchto miest platení,  pri misijnej práci, výchove mládeže a práci v rodinách a krízových situáciach a sociálne slabých podmienkach

  – neberie do úvahy škody napáchané štátom na cirkvách a ich financovaní zamestnancov a ich hospodárení počas komunizmu

  – neberie si podobným spôsobom na mušku aj iné oblasti kultúry a výkonu štátnej moci ktoré sú v diskusii o "odluke" akosi zanedbávané a ich činnosť sa mi zdá oveľa menej prospešná pre budúcnosť krajiny ako úloha cirkví

  – kandidát sas to prezentuje 6 týždňov pred voľbami na tlačovke za štátne, po tzv. diskusii, kde práve informoval o svojom návrhu a cirkvám a biskupovi ECAV ostáva dodať že výsledkom "diskusie" je, že práve uvedený návrh ešte preskúmajú. Som zvedavý či aj biskupi dostanú taký mediálny priestor na vyjadrenie svojho návrhu resp. reakcie na daný návrh. 

  Preto som za odluku tzv. politikov od štátnych fondov, čo by prinieslo žiadaný efekt úspor a rovnosti oveľa skôr ako tento návrh.

  1. lubo batka st

    o viacerých Tebou spomínaných veciach a iba sa "tvári, že objavil Ameriku".

     Ja by som začal požiadavkou, ktorú uvádzaš aj ty: vziať do úvahy škody, napáchané štátom na cirkvách a ich hospodárskej základni počas komunizmu!

           Toto bol predpoklad "vyrovnania a odluky" napr.aj v Maďarsku, ale aj v Čechách -Ke’d s a toto stal v Čechách urobilo, štát oddialil odluku, lebo sa ukázalo, kto koho "dotuje a kto na koho dopláca. Aj najväčší novinárski krikľúni stíchli. Súčasne platná zmluva a zákon z dielene HZDS a jej ideológov, akým boli A.M.Húska,  hovorí len o reštitúcii a náprave" niektorých krívd. Ke’d bude štát mať prostriedky na vyrovnanie svojich podlžností a dúfajme, že sa ekonomicky trochu zotaví, bude môce skutočne  vážne začať rozhovory s cirkvami o odluke. 

        Čže: Nový vzťah môže začať iba pri odčinení akýchkoľvek krívd a D.Krajcer to už vie. Terajšie výroky a aktivity sú  iba predvolebnými ťahmi a  zaslepenie očí  možným voličom z radov ateistov a agnotikov, po strate dôvery gayov a narkomanov. 

          Zásadne: som za spravodivú a dôslednú odluku financovania, ako o nej vtipne, ale presne napísal už úvodný prispievateľ. Cirkev i spoločnsoť si to zaslúži!

     

   1. miro_ilias

    ale potom cakam iniciativu samotnych registrovanych cirkvi, kolko si budu pytat od statu (tj jeho sucasnych danovych poplatnikov) v ramci odlukovych rokovani za skody napachane komunistickym rezimom 1948-1989. Ake mastne esa krivd si vytiahnu z rukava ? Tam zhabana cirkevna budova, tam zase pozemky, tam zhabany fond atd ? A pekne v tabulke, podobne ako je tato z cirkevneho odboru Min.kultury.

    Evanjelicka cirkve a.v. pobrala  v roku 2010 od statneho rozpoctu cca. 3.7 miliona EUR. Aka cast z toho isla na verejno-prospesne vydavky (skoly, charita), uzitocne i pre neevanjelikov ?  Aka cast z toho isla na platy fararov a funkcionarov a ich struktur, ktori sa zaoberaju iba vnutrocirkevnymi aktivitami ? 

     

     

 2. Mirec

  Tazko sa da rokovat so SaSkarmi, ked trpia mladostou a tvaria sa, ze svet zacal datumom zalozenia ich strany.

  Ani to sem velmi nechcem davat, akurat co sa clovek nastve, ale len ako priklad blog jednej mladej sasanky z Bratislavy, co si mysli, ze zavazky Slovenskej republiky siahaju spatne maximalne dva tyzdne.

  http://augustinic.blog.sme.sk/c/287761/Preco-mam-zo-svojich-dani-financovat-bohatu-firmu-zvanu-cirkev.html

  Skoda sa ale vzrusovat na Krajcerom, je to predvolebna retorika, nic z toho nebude. Radsej nech si cirkev pripravuje strategiu ako ona zareaguje jedneho dna, ked to bude skutocne aktualna otazka.

  1. slavo

    akurat ze to neni nejaka mlada sasanka, ale funkcionarka a okresna precedkyna strany sas, a kandidatka do parlamentu. uz sancu mali, aj sa predviedli, takze pri moci uz tato strana nebude.

Komentovať