Cestujúci na berlínskom letisku sa budú môcť modliť v kaplnke

Evanjelická cirkev Brandenburska a katolícke arcibiskupstvo Berlína podpísali dohodu o vybudovaní dvoch priestorov v hale budúceho nového letiska v hl. meste Nemecka Berlíne,ktoré ponesie názov "Berlin Brandenburg Willi Brandt". Jedným bude kresťanská kaplnka,vybavená krížom ,oltárom a asi 15 miestami na sedenie. Druhá miestnosť bude určená pre meditácie a stíšenia nekresťanov.Náklady vo výške pol milióna EUR ponesie letecká spoločnosť a obe cirkvi. Letisko majú otvoriť 3. júna 2012. 

(www.idea.de)

7 Komentáre k “Cestujúci na berlínskom letisku sa budú môcť modliť v kaplnke

 1. kantor

  Ja asi zle čítam …katolícka a evanjelická cirkev vybudujú dve kaplnky ..jednu pre kresťanov a druhú pre nekresťanov…dobre to čítam??  Netrestal preto Boh Izraelcov, že slúžili aj iným bohom? Aby kresťania budovali kaplnky pre pohanov a ich bôžikov….to je katastrofa!!!!  Kam chceme zájsť v tejto bezhraničnej tolerancii? Urobili by toto moslimovia niekde v arabských emirátoch? Vodcovia týchto biskupstiev a arcibiskupstiev či čo to tam majú by mali okamžite odstúpiť s postov. Hanba kresťanstva, výsmech Boha !!!

  1. misko

   Takéto veci nie sú v Nemecku žiadnou zvláštnosťou. Pri diaľniciach sú kostoly, či budovy pre cestujúcich. Niektoré sú katolícke, niektoré patria iným cirkvám, niektoré sú ekumenické a niektoré pre kohokoľvek, kto chce prísť, pobudnúť v tichu, pomodliť sa.

   Nemyslím si, že ide o službu iným bohom, skôr o službu blížnemu. Je to akt lásky a úcty, neviem, či nájdete silnejší misijný prostriedok.

   Marana tha!

   1. kantor

    Zabalil si to do pekných slov…služba blížnemu. Skúsme sa opýtať JEDINÉHO ŽIVÉHO BOHA!!! na to. Myslíš, že schvaľuje ked´sa jeho deti podieľajú na výstavbe objektov pre stíšenie pohanov k iným bohom??? Bude takáto láska k blížnemu odmenená?? Možno bude, ale nie od Hospodina, zato satan si na svoje príde…

    1. misko

     "Stíšenie pohanov k iným bohom"? Prosím Vás, ako sa "stišuje k bohu"?

     Vy sa to snažíte postaviť do svetla starého zákona s jeho polyteistickými pohanmi. Situácia je dnes však trošku iná. Tá druhá miestnosť je určená na stíšenie a meditáciu nekresťanov. To znamená aj pre židov a moslimov. Židia majú toho istého Boha ako my, nazvať ich pohanmi je neprimerané. Moslimovia veria v jedného Boha a hovoria, že je to Boh Abraháma, Izáka, Jakuba, ako ten náš. Mimochodom, prečítal som si článok na idea.de a tam sa píše aj o bronzových značkách na podlahe, ktoré budú ukazovať na Jeruzalem a Mekku. Takže tieto monoteistické náboženstvá sú zahrnuté v úmysle tvorcov. Naozaj považujete modlitbu žida alebo moslima za "stíšenie k iným bohom"? Aj oni veria v JEDINÉHO ŽIVÉHO BOHA.

     Jasné, pôjde o Berlínske letisko, tú miestnosť možno využijú aj budhisti, ktorí nemajú nijaké božstvá, hinduisti, ktorí ich majú plno. Ale miestnosť má slúžiť ako miesto, kde si budú môcť títo nekresťania odpočinúť od ruchu na letisku, meditovať alebo modliť sa. Nie prinášať nejaké obety modlám. Preto porovnávať to so situáciou Izraela, ktorý slúžil iným bohom mi pripadá prisilné.

     Váš predošlý príspevok ste nazvali "dve kaplnky" a začali ste vetou "asi zle čítam". Naozaj zle čítate, pretože sa hovorí iba o jednej kaplnke – kresťanskej. Druhá miestnosť je nazvaná priestorom, či miestnosťou. V nemeckej správe sa používa slovo Raum, čo zodpovedá vyššie uvedenému. Asi ste sa nechali uniesť emóciami a domysleli ste si aj to, čo tam nie je…

     Ešte by som rád napísal, že nepoznáme situáciu a podmienky toho rozhodnutia. Ide o budúce hlavné letisko Berlína. Čiže pôjde o veľké, medzinárodné letisko, kde sa premelú príslušníci všetkých väčších náboženstiev. Podľa mňa je dosť možné, že keby kresťanské cirkvi chceli postaviť priestor IBA pre seba, tak by im to nebolo umožnené. Buď pre všetkých, alebo nikomu. Toto by celkom sedelo so súčasnou politikou ohľadom náboženstiev. Ak je to tak, tak podľa mňa je lepšie mať priestor aj pre jedných, aj pre druhých, ako pre nikoho.

     Marana tha!

     1. kolarovsky

      Problem vidim v tom, ze sa krestanski predstavitelia zaviazali postavit dve "kaplnky". Ina vec by bola, keby majitel letiska dal priestor pre "vsetkych". Ja by som pokladal za spravne, keby si krestania postavili svoju kaplnku a ti "ini" nech sa dohodnu a postavia si svoju. Ale tiez nechapem, preco by krestania mali budovat priestor pre "nekrestansku meditaciu". To uz mozeme rovno stavat mesity z rozpoctu cirkvi…

     2. misko

      Škoda, že správa neudáva aj dôvod pre takéto rozhodnutie, iba o ňom informuje.

      Marana tha! 

     3. kantor

      Napriek vašim vysvetleniem misko, by som aj tak zavrhol možnosť aby kresťanské cirkvi stavali ,,miestnosti,, na tíšenie pre inoveriacich…je mi jedno či sú to budhisti, či hinduisti, židia alebo moslimovia. Pripadá mi to len ako presvedčenie samých seba , že je to dobrá myšlienka v rámci akejsi lásky k blížnym a tým sa chceme vyhnúť  zodpovednosti pred Bohom. Boh to musí predsa pochopiť veď je láska, no nie? Ďalej sa skúsme presviedčať o našej pravde. Prehliadajme ako to v Písme tisíckrát opakuje: Nebudeš mať iných bohov okrem mňa!! Ja som jediný, živý. JA SOM! Ale my si budeme aj tak robiť po svojom,  sme predsa tolerantní kresťania.  Však to nič, že pomaly bude v Europe viac veriacich moslimov ako kresťanov, len buďme ďalej tolerantní… V kresťanskom(?) Nemecku má byť na letisku len jedna miestnosť na stíšenie a to miestnosť kresťanská, s krížom! Nech sa aj inoveriaci bratia a sestry idú stíšiť tam a možno pohľad na kríž niečo v nich prebudí a zistia , že ich jediná záchrana je v Kristu. Ešte by som do takej miestnosti dal nejakú literatúru vo všetkých možných rečiach, ktorá by hovorila o kresťanstve , o Kristu, no a samozrejme výtlačky Biblí v rôznych jazykoch nech si  všetci ľudia môžu prečítať o smrti, a vykúpení skrz Pána Ježiša a o spáse …..Žiadna iná miestnosť pre stíšenie nekresťanov by tam z čo akej tolerancie  nemala stáť. To je samozrejme svoj názor.

Komentovať