Pamätník trom prenasledovaným duchovným

Pamätník trom prenasledovaným duchovným v Piešťanoch

Pamätník trom prenasledovaným duchovným v Piešťanoch
  •  12.05.21
  •   Branislav Dolinský, zborový farár CZ ECAV Piesťany
  •   Spravodajstvo

Skompletizovať v Piešťanoch pamätné miesto bojovníkom za slobodu a prenasledovaným totalitnými režimami si dalo za cieľ občianske združenie Svetlo nádeje. Pripravilo projekt na umiestnenie pamätníka venovaného trom evanjelickým kňazom. V Pietnej uličke v prostredí mestského parku na bývalom Teplickom cintoríne už stojí pamätník kňazovi Antonovi Srholcovi a židovskému rabínovi Ysachar Schlomo Teichtalovi. Informoval o tom koordinátor projektu Branislav Dolinský.

Občianske združenie Svetlo nádeje si v Pietnej uličke chce pripomínať pamiatku Jozefa Bučka, ktorý bol účastníkom protifašistického odboja a zomrel počas druhej svetovej vojny v koncentračnom tábore, Alexandra Baricu, ktorý sa zapojil do podpory odboja a v 50. rokoch bol obeťou politických perzekúcií a Štefana Dlháňa.

Ten bol prvým piešťanským evanjelickým a. v. farárom po znovuobnovení cirkevného zboru, v roku 1953 mu odňali štátny súhlas pre kňazské pôsobenie. Pre svoju prácu a prístup k ľuďom doteraz zostáva v povedomí Piešťancov.

Zdroj: TASR

Slávnostného odhalenia tabule sa zúčastnili:
zástupca politických väzňov, primátor Piešťan Mgr. Peter Jančovič, PhD., evanj. farár ThDr. Branislav Dolinský, biskup Západného dištriktu Ján Hroboň a kňaz Rím.-kat. cirkvi.

Autorom pamätnej dosky je Mgr. A. Miroslav Jakubčík (Piešťanec, žije a tvorí v Prahe – http://www.jakubcik.cz/index.php)

Materiálom pamätnej tabule je Corten – špeciálne galvanicky upravená oceľ, nepodliehajúca hĺbkové korózii. Písmo je rezané laserom.

Šošovka je vytvorená – utavená z optického skla a ručne vybrúsená. Zo spodnej strany je znak ev. cirkvi vstupujúci do šošovky.

Vďaka optickému zakriveniu dochádza k tomu, že keď idete okolo, znak ružice sa mierne nakláňa k vášmu pohľadu.

Pomník bol koncipovaný ako horizontálny blok, aby čo najmenej narušoval pohľad na pekný park .

Avšak pre toho, kto sa chce niečo dozvedieť a pristúpi bližšie, je všetko prehľadné.

Hrdzavý povrch evokuje a zosilňuje zmysel odkazu, ktorý bohužiaľ nie je moc veselý a vypovedá o tom, v akej dobe sa naša spoločnosť v minulosti nachádzala…

Komentovať