Vstaň a posteľ si!

 Darom kresťnstva svetu, okrem iných skvelých veci je nedeľa. Nedeľa, ako Pánov deň, nedeľa ako deň sviatočného odpočinku, ktorý, ako prvý, alebo ak chceme ôsmy deň,  prichádza pravideľne, bez ohľadu na počasie, ročnú dobu, politickú situáciu v parlamentoch, alebo zemetrasenie. Nie že by neboli pokusy to zmeniť, veď čo by už nedokázal osvietený človek. Ale zatiaľ , zdá sa , nedeľa zostáva a každý si ju celkom užíva. Dokonca aj mohamedáni napr. v Tunisku, hoci svätia ako deň sviatočný piatok, idú pekne v piatok  od práce  a do školy, ale v nedeľu majú "svätého ležiaka". Môžu si v nedeľu odpočinúť  a trochu si poleňošiť.

   A to je vlastne to, čo ma tak trochu irituje. Aj včera ( 27.3.) opäť nedeľa bola a ja som sa chystal pospať si trochu dlhšie, ako zvyčajne. Ale horkýže! Nie Pán, nie cirkev, ale  svetská moc mi zavelila, a to celkom podľa Písma: " Vstaň a posteľ si"! (Sk 9, 34 ) Nepopieram, je to síce slovo ap. Petra,  podľa niektorých dokonca prvého pápeža, ale toto sa mi zdá priveľa. Hovorím si, či nepovedal práve on: "viac sluší poslúchať Boha, ako ľudí"? Tak som sa v duchu rozhodol, že ja o hodinu skôr jednoducho nevstanem.  Ale masmédiá to zobrali frontálnym útokom. Odvšadiaľ samé  sväté slová: Vstaň a posteľ si!  Keby len to. Ešte mi prikázali aby som vstal v noci o pol 3 hodine, skôr ako kohút zaspieva a pretočil si všetky hodiny o hodinu dopredu!  Tak to vám bola fuška. Preto ma zaujímalo, prečo vlastne práve toto slovo z Písma  národom ordinuje temer celý bezbožný svet? Ivan Mikloš povedal, že je to  v podstate nezmysel, že sa tým v štáte neušetrí nič – a on to musí vedieť.  O zmene   tohoto a zrejme aj iných nezmyslov by sa však museli dohodnúť všetky štáty a to sa v princípe vylučuje. Je to zaujímavý postreh: o zavedení nezmyslu sa všetci vždy ľahko dohodnú, o niečom múdrom nie.

   Ešte že tu je Rusko ( zdravé jadro ZSSR). Rusko (ale nie Pavel) zaviedlo tiež už za Lenina tzv. letný čas a teraz ho z normálneho , naposledy zmenilo na letný. A viac ho meniť nebudú!  V Rusku bude teraz už naveky letný čas. Aj v zime. To je namiesto sľubovaného pozemského raja a večného leta- letný čas. Vstaň a posteľ si!

3 Komentáre k “Vstaň a posteľ si!

  1. tinuška

    Je to proti prírode, len negatívne na ľudský organizmus, menej sa na jar vyspíme. Bolo to vymyslené, len aby ľudia viac robili. Mali to dávno zrušiť.

Komentovať