Pripojme sa ku kondolencii a povzbudeniu obyvateľov Rakúska

Pripojme sa ku kondolencii a povzbudeniu obyvateľov Rakúska

Kondolencia a povzbudenie obyvateľom Rakúska

Kondolencia a povzbudenie obyvateľom Rakúska

V pondelok večer došlo vo Viedni v tomto roku k už desiatemu útoku na neozbrojených civilistov v európskych mestách, ktorý má na svedomí islamský terorizmus. Ten predchádzajúci útok sa odohral iba štyri dni predtým v juhofrancúzskom Nice, kde útočník priamo v rímskokatolíckom kostole nožom zabil troch ľudí, z toho jednej obeti odrezal hlavu a niekoľko ďalších osôb zranil. Celkovo šesť z tohtoročných útokov sa odohralo vo zvlášť skúšanom Francúzsku, dva v Británii, jeden v Nemecku.

     Vždy sme rovnako súcitili s obeťami, s ranenými, s postihnutými rodinami, s obrancami obetí, ktorí nasadili životy pre ochranu iných.

     Vždy nám bolo veľmi ľúto, že sa takáto hrôza vôbec odohrala.

     Vždy sme odsudzovali násilie a zákernosť islamistických útočníkov.

     Vždy bolo pre nás zahanbujúce, že sa vôbec hovorilo o náboženskom násilí, čo nám, kresťanom, vrhá do očí pokorujúcu výčitku za rad našich vlastných násilných činov vo veľkej histórii ľudstva, vykonaných v mene kresťanskej viery.

     Ako ľudia s citlivým svedomím sme vždy boli donútení premýšľať nad tým, čím asi sami oprávnene iritujeme moslimskú menšinu, ako môžeme zostať autentickí vo svojej kresťanskej viere, zároveň otvorení a priateľskí voči iným, neustupujúci od západných hodnôt slobody, znášanlivosti a tolerancie.

     Nech je už akokoľvek, krvavý útok vo Viedni, po dvoch predchádzajúcich incidentoch s protikresťanským podtextom vo Viedni a v Grazi, sa stal. Okrem toho, že pri ňom žiaľ zomreli štyria ľudia a dvadsaťdva bolo zranených, je ešte naviac šokujúci tým, že sa odohral akoby pred našimi dvermi, v európskej metropole ktorá je nadohľad. Poznáme v nej mnoho blízkych ľudí a pekných miest. Sme s ňou historicky a civilizačne spojení množstvom pút. V rozličných historických etapách poskytla životné útočisko či domov množstvu emigrantov. Bola priateľská, otvorená a dávajúca. Veď samotné Rakúsko, náš milý a mierumilovný sused, u ktorého je nám vždy tak veľmi dobre a kde máme vždy čo obdivovať, sa postupne stalo domovom pre osemstotisícovú moslimskú menšinu. Krvavý viedenský útok bol nespravodlivou, absurdnou a drastickou odmenou Viedni a Rakúsku.

     S veľkým spolusúcitom sa s Viedňou a Rakúšanmi solidarizujeme. Sústrasť vyslovujeme rodinám obetí a raneným želáme skoré uzdravenie. Policajným jednotkám výdrž v nasadení. Oceňujeme výroky rakúskych politických lídrov, ktorí deklarovali, že ani podobný násilný čin nesmie znamenať pre Rakúsko zastrašenie a upustenie od tradičných západných hodnôt.

     Modlíme sa za pokoj a spravodlivosť: Pane Ježiši Kriste, do Tvojich rúk porúčame našich drahých susedov a priateľov, obyvateľov Viedne a Rakúska. Poteš ich a posilni, keď prežili ťažké a bolestivé navštívenie, ktoré je pre nich skúškou. Buď s tými, ktorí stratili svojich drahých. Uzdrav tých, čo sú ranení. Posilni v nasadení policajtov a zdravotníkov. Daj múdrosť a rozhodnosť politickým vodcom. Buď so všetkými ľuďmi, ktorí túžia normálne žiť svoj život, pracovať a tešiť sa. Daruj pokoj a spravodlivosť, ktoré sú v ohrození. Pane, neopúšťaj nás! Amen.

     Za Evanjelickú cirkev augsburského vyznania na Slovensku,

     Ivan Eľko, generálny biskup a Ján Brozman, generálny dozorca.

     Bratislava, 3. november 2020.

Komentovať