11 Komentáre k “Stretnutie Benedikta XVI a Muniba Younana / Posolstvo k Taize

 1. Martin78

  Asi chápem správne, že si fanda ekumény a poviem to tak: to čo napíšem ber len ako môj názor k tomu stretnutiu. Patrím k tým, ktorí ekuménu nepovažujú za dobrú a to hlavne preto, že je to spájanie ľudskými silami a nejde o reformovanie toho, čo bolo už označené ako blud a odklon od pravého evanjelia. Ide len o spájanie na "politickej" úrovni… Na druhej strane, chvála Bohu za to, lebo toto bolo prorokované, a teda môžeme sa tešiť, že už čoskoro príde náš Pán a ten nás spojí :-)… Tu je teda niekoľko dôvodov, prečo nevidím ako dobré spojenie sa v ekuméne s RKC:

  Otázka znie, koho ideme ekuménou spájať?:

  kresťan – jeho Boh je Trojjediný Otec, Syn a Duch Svätý

  katolík – na oko prezentuje, že má toho istého Boha, ale ide k Nemu cez modlitby ku kráľovnej nebeskej (ich Márii), svätým a zastupuje ich na Zemi "neomylný svätý otec" – Pápež, ktorému sa klaňajú + nehovoriac o modlách v podobe sôch, čím už stáročia porušujú 2. Božie prikázanie: Neurobíš si vyrezávanú modlu ani podobu ničoho, čo je na nebi hore, čo je na zemi dolu, alebo čo je vo vode pod zemou!(2M 20:4 – 5M 5:8) 

  O tom, kto je jediný prostredník medzi nami a Otcom: 1Tim 2:5 Jeden je totiž Boh, jeden aj Prostredník medzi Bohom a ľuďmi, človek Ježiš Kristus,

  O Márii, ktorá bola podľa RKC navždy panna: Mat 13:55 Či nie je synom toho tesára? Či sa Mu matka nevolá Mária a bratia Jakub, Jozef, Šimon a Júda?

  O tom, koho volať Otec: Mat 23:9 A nikomu na zemi nehovorte: Otec! lebo jeden je váš Otec, ten nebeský;

  Kresťan – verí, že je ospravedlnený z milosti Boha a nezaslúžene Rim 3:24 ale ospravedlňovaní sú zadarmo z Jeho milosti skrze vykúpenie v Kristovi Ježišovi,

  Katolík – je učený o spasení cez skutky, dodržiavanie 7 sviatostí (ktoré nemajú opuru v Písme), očistec, ktorý sa nachádza len v knihe Machabejcov, čo je apokryfná kniha, a odpustky , hoci Boh hovorí 2Tim 1:9 On nás zachránil a povolal svätým povolaním nie pre naše skutky, ale podľa svojho predsavzatia a podľa milosti, ktorá nám bola daná pred večnými vekmi v Kristovi Ježišovi, Okrem toho RKC každú omšu obetováva Ježiša v v Eucharistii ako novú a novú obäť, čím odignorovali slovo nášho Pána – JE DOKONANÉ.

  Kresťan – žije v milosti nášho Pána slobodne, ako mu je dané v manželstve i nemanželstve

  Katolík – ak chce slúžiť, má príkaz držať celibát :1Tim 4: 1Ale Duch výslovne hovorí, že v posledných časoch niektorí odpadnú od viery a budú sa pridŕžať bludných duchov a učenia démonických, 2pokryteckých, falošných učiteľov, ktorí majú biľagované svedomie, 3zabraňujú ženiť sa (a prikazujú) zdržiavať sa pokrmov, ktoré Boh stvoril, aby ich s ďakovaním požívali veriaci a tí, čo poznali pravdu.

  Ako môžeme hovoriť našim milovaných zblúdených priateľom katolíkom pravdu o tom, že žijú v blude a klamstve, keď sa naši predtavitelia stretávajú s ich predtaviteľmi 🙁 Tu nejde o to, že buďme moderní a zabudnime na krivdy minulosti – to nie je o neláske ku katolíkom ale ak je niečo blúdne a falošné učenie a vykazuje obrovský odklon od pravého evanjelia Ježiša Krista, nemožno sa tváriť, že sme rovnaký… Veď len ich katolícka Mária (kráľovná nebeská) je iná ako kresťanská Mária – Inak o královnej nebies hovorí aj Písmo a varuje nás JER 44:15-30

  1KOR 8: 7Ale nie vo všetkých je tá známosť, lež niektorí zvykom až doteraz jedia z obeti modly jako ozaj obetované modle, a ich svedomie súc slabé poškvrňuje sa. 8Ale pokrm nás neurobí milšími Bohu ani horšími pred Bohom, lebo ani keď budeme jesť, nebudeme viacej, ani keď nebudeme jesť, nebudeme menej. 9ALE HĽAĎTE, ABY TOTO VAŠE PRÁVO NEBOLO NEJAKO URÁŽKOU SLABÝM. 10LEBO KEĎ VIDÍ NIEKTO TEBA, KTORÝ MÁŠ ZNÁMOSŤ, SEDIEŤ V CHRÁME MODLY PRI STOLE, ČI NEBUDE JEHO SVEDOMIE PRETO, ŽE JE SLABÝ, ZBUDOVANÉ, ALE TAK, ABY TIEŽ JEDOL OBETOVANÉ MODLÁM? 11A tvojou známosťou hynie slabý, brat, pre ktorého zomrel Kristus! 12A takto hrešiac proti bratom a bijúc ich slabé svedomie hrešíte proti Kristovi. 13A preto, ak pokrm pohoršuje môjho brata, nebudem jesť mäsa na veky, aby som nepohoršil svojho brata.

  1. mily martin

   moj dojem z tohto portalu je, ze znacna cast sebavedomia a identity evanjelikov je zalozena na vyhraneni sa proti rkc. s privlastkami ako modlosluzba, modlitby ako odrhovacky a pod., naslo by sa toho viac. a dost ma to trapi, nakolko asi toto nie je stav, ktory si Pan Jezis prial.
   vycitate nam vztah k panne marii, sochy, papeza a pod. nuz, radsej budem vyznavat vsetky tieto veci, ako v sebe riesit otazky, preco skandinavski alebo nemecki bratia vo viere pozehnavaju homosexualne zvaezky, ordinuju gay fararov, ako misijne dcerske cirkvi (tusim napr. etiopia) nechapu a vyzyvaju svojich byvalych misionarov k prehodnoteniu ich liberalnych postojov…
   ale spaet k Taize… preco prave ich charizma stale pritahuje krestanov vsetkych denomnacii (hoci nastupca brata Rogera je katolik)? snad preto, ze dokazali (primarne vdaka protestantovi bratovi Rogerovi) prekonat predsudky z oboch stran, napr. o bratoch katolikoch zijucich v blude a klamstve alebo poukazujuc (ano, ako aj ja) na liberalne stranky protestantizmu a ich nasledky… hladali co spaja, nie co rozdeluje.
   a este k ekumene… vazne a uprimne si prajem, aby som sa dozil toho, ze sa aspon ciastocne zmieria predstavitelia krestanskych cirkvi. pre tuto chvilu to vsak vidim realnejsie medzi ortodoxiou a katolicizmom. sad, but true.

   pozehnany vecer
   martin (rkc)

   1. Martin78

    Milý Martin (rkc) 

    Ja by som bol nerád, aby si niekto myslel, že mám niečo osobné proti katolíkom… naopak… vôbec nie, jednak som bol sám katolík, kým ma Pán nevyviedol a jednak mám priateľov medzi katolíkmi. A tak v úprimnej debate pod Písmom sa im (vám) snažím objasniť, kde sa RKC odchýlila od pravého evanjelia… To, že milujem katolíkov, však neznamená, že mám rád RKC poblúdené učenie… Vieš, to čo som písal nebolo pre hnev, ale pre zamyslenie sa… To, čo som písal (a je to len časť) hovoril Boh, teda sú to vety z Písma Svätého – mám doma aj Katolicky preklad a je to tam rovnako ;-)… teda vieš, ak je niečo nemilé Bohu a On sám nám o tom dáva vedieť cez Písmo Sväté, musím ako kresťan na tento fakt upozorniť… Takže ja nerozoberám cirkev ako takú (na to som malý pan) ale snažím sa upozorniť aj priateľov katolíkov, že BOH ŽIJE a je možné ísť priamo za Ním… teda mimo Ježiša nemáme žiadneho prostredníka…

    A k tej veci o homosexualite: Rim 1:24Preto ich Boh so žiadosťami ich sŕdc vydal nečistote, aby si medzi sebou zneucťovali svoje telá, 25všetci tí, čo pravdu Božiu zamenili za lož, uctievali stvorené veci a im slúžili namiesto Stvoriteľovi, ktorý je požehnaný naveky. Amen. 26Preto ich Boh vydal nehanebným náruživostiam, veď ich ženy zamenili prirodzený styk s mužmi za protiprirodzený, 27a podobne aj mužovia zanechali prirodzený styk so ženou a rozpálili sa vášňou medzi sebou: mužovia s mužmi páchali hanebnosť a za svoje poblúdenie sami na sebe niesli odplatu, akú si zaslúžili. 28A keďže nepokladali za hodné zachovať si poznanie Boha, vydal ich Boh prevrátenému zmýšľaniu, aby páchali, čo sa nesluší: 29naplnení všetkou neprávosťou [smilstvom], zlosťou, lakomstvom, zlobou, plní závisti, vraždy, sváru, ľsti, zlomyseľnosti; utŕhači, 30ohovárači, nenávistníci Boha, pyšní, spupní, chvastaví, výmyselníci zla, neposlušní rodičom, 31nerozumní, vierolomní, neláskaví, nemilosrdní. 32Poznali síce právny poriadok Boží, že tí, čo pášu takéto veci, zasluhujú si smrť, a predsa nielen sami ich robia, ale aj schvaľujú, keď ich pášu iní.

    Písmo a teda BOH, jasne hovorí o homosexualite ako o hriechu… Osobne ti poviem, ak sa niekto znovu narodí a Boh mu z nejakého dôvodu ešte ponechá tento hriech, tak ja takého človeka neodsudzujem, lebo pred Bohom je len hriech – nie väčší a nie menší… Ale to sa netýka ordinácie lezbičiek a homosexuálov vo Svedsku a neviem kde ešte… lebo tieto osoby to neprijimaju ako hriech a ak nie su usvedcení, znamena to len jedno, este nespoznali živého Pána – nepozanjú skutočného Boha, ak obhajujú hriech… Ale ja som nič nehovoril o tom, ze v ECAV je všetko v poriadku – dokonca naopak… uz ma slovne linčujú aj "moji", lebo si dovolujem hlásať Krista… aj v ECAC už satan začal svoje dielo a dari sa mu… ale Martin, pre iného SMILSTVO nemôžeš obhajovať to svoje SMILSTVO! 

    Preto je akuména nedobrá lebo stavia na tom, čo už raz bolo zbúrané

    Žial, to čo spája ekuménu nie je Duch Svätý ale knieža tohto sveta… preto tie kompromisy 🙁

     

     1. Martin78

      Ospravedlňujem sa Adminko, myslel som, že sa držím témy… teda článok je v kategórii ekuména a odkaz o tom bol… tak som len vyjadril svoj názor, ale samozrejme mohol som aj ja niečo zle pochopiť, takže odpoviem len na posledny odkaz a k tejto téme nenapíšem už ani čiarku.

      S úctou Martin

    1. slavo

     ekuména je nedobrá? ok, vďaka za názor, čo bolo konkrétne zbúrané? keď hovoríš o ekuméne a že je z diabla, tak to by som sa rád na to pozrel, odkiaľ toto čerpáš?

     Neviem, ťa "lynčujú" že hlásaš Krista, alebo len svoje vlastné názory, ktoré si nachytal do ako kožuch blchy. Kristus sa sám modlil za jednotu jeho cirkvi, tak si premysli svoje vyjadrenia na adresu ekumény.

     "Boh mu z nejakého dôvodu ponechá tento hriech". to je divné, to je ako možné, keď sa už znova narodil? to by ma fakt zaujímalo, ako sa dá znova narodiť, a zároveň nenarodiť. vieš mi to objasniť?

     zdá sa že v rck neni všetko v poriadku, ani v ecav. všade začal satan už svoje dielo, chvalabohu že u teba ešte nie. dúfam že u teba je, lebo inak … . prepáč mi ten sakrazmus, ale prezentuješ sa tu ako múdrejší ako všetci evanjelickí a aj katolícki teológovia dokopy a pritom nemáš naštudovanú ani vlastnú vierouku. prečítaj si nejakú dobrú konfirmačnú príručku, please.

      

     1. Martin78

      Mily Slavo – keďže som bol napomenutý, tak na záver k tejto téme ti skúsim odpovedať:

      Takže k tomu, čo je zbúrané – čerpám s Písma Svätého: Gal 2: 18Lebo ak znova budujem, čo som zboril, sám sa predstavujem ako priestupník. – toto sa náramne hodí na to, že sa v rámci ekumény dejú veci ako tá, že niektorí naši predtavitelia chodia na marianské púte a iné… Keďže Mertin Luther napomenul odklon RKC od evanjelia a oni to neprijali a doteraz neurobili jedinú zmenu k náprave, nemáme čo ekuménou budovať, čo sme zborili

      Spojenie cirkvi Kristovej (teda všetky Božie deti) bude možné a uskutoční sa až v posledných dňoch pred príchodom nášho Pána. Tak to stojí v Písme a ekuména, ako sa prezentuje (je to ľudská snaha o hladaní kompromisov) je len toho dôkazom – všetko je popísané v Zjavení Jána a vidieť, že toto proroctvo sa napĺňa…

      K tomu hriechu som sa možno nedobre vyjadril: Boh po znovunarodení vždy premení svoje dieťa, je to niečo, čo je poznať… ale to neznamená, že od toho okamihu Božie dieťa už nikdy nezhreší a teda v takýchto prípadoch sa stáva, že napr. homosexuality sa daný znovu narodený kresťan nezbaví ihneď (aj iných hriechov – napr. fajčenie, pýcha,… čokoľvek…)… Ako nás Písmo učí, Pán nás posväcuje a to postupne (1 Ján)… Teda ak má Božie dieťa hriech, nie je nám (bratom) dané ho súdiť a tam som chcel poukázať na to, že lezbická farárka svoj hriech za hriech nemá… to nemá však nič spoločné s pokánim a pochopením toho, čo je hriech. aj tu sa opieram len o Písmo Sväté Rim 8:12A tak teda, bratia, povinní sme nežiť telu podľa tela, 13lebo keď podľa tela žijete, iste umriete, ale ak skutky tela duchom umŕtvujete, budete živí. (dôležité slovo je duchom – teda vierou v moc Božiu, lebo sami sme neschopní ničoho – nevieme zvíťaziť nad hriechom, ale zvíťazil Ježiš Kristus – duchom znamená – Ten Duch Boží, ktorý nám bol daný, keď sme sa znovu narodili14Lebo všetci, ktorých Duch Boží vedie, sú synovia Boží. (dôkaz)15Neprijali ste predsa ducha otroctva, aby ste sa zase báli, ale prijali ste ducha synovstva, ktorým voláme: Abba, Otče! 16A ten istý Duch spolu s naším duchom osvedčuje, že sme Božie deti. (teda o tom, že sme Jeho deti a sme spasení vieme, lebo nám bol daný Duch Boží a ten nám to hovorí) 17Ale ak sme deti, sme aj dedičia, a to dedičia Boží a spoludedičia Kristovi, ak s Ním trpíme, aby sme s Ním boli aj oslávení. 18Lebo tak súdim, že utrpenia terajšej doby nie sú rovné sláve, ktorá sa má zjaviť na nás. a tu je dôkaz a je ich viac v Písme… my sme znovuzrodením pochovali staré ja a nežijeme viac my, ale Kristus v nás cez Ducha Svätého (ak chces podložím aj toto Písmom), ale žijeme stále v hriešnom tele, a to telo sa prieči Duchu, to sú pády a prešlapy kresťanov… ale ak ťa neusvedčuje Boh z hriechu, keď ho tvoje telo spácha, tak si ešte nie Jeho dieťa…  

      Prepáč Slavo… čítal som katechizmus a aj iné teologické práce… Čítal som RKC katechizmus, čítal som evanjelikálnu teológiu a pravdaže aj ECAV -aj spomínanú konfirmačnú príručku ;-)… a netvrdím, že som teológ, že som múdry, že viem všetko, že mám plné poznanie… ale vierou sa spolieham na Boha – Otca, i Syna i Ducha Svätého a celú náuku mám v Biblii – máš rovnaké možnosti ako ja, tak nech sa pči, začni sa spoliehať na živého Pána Ježiša Krista, ktorý je našim Veľkňazom a nie na ľudí… teda aj tebe stačí Biblia, aby si pochopil to máličko, čo mne z milosti nášho Pána dal Boh spoznať… 

      Inak, čo sa týka ekumény, tak som len prezentoval svoj názor… a Písmom som podobrel, prečo to tak vidím, ale netvrdím, že to tak úplne nutne musí byť, ale mne sa to tak skutočne zdá… 

      Tak z mojej strany je toto verejný koniec k tejto téme 

     2. math

      …dielo z dedinky Taize?

      Vdaka
      Martin

     3. Martin78

      Milý Math

      Vieš, odpoviem tak, aby som zároveň dodržal slovo, ktoré som dal k predtým písanej téme, hoci som presvedčený, že som nebol mimo témy…

      Pohľad na Brata Rogera a to čo vykonal v Teize počas vojny, je po ľudsky povedané – úžasný skutok odovzdania sa ľuďom a veľký humanistický čin… Neviem, aké pohnutky ho k tomu viedli, či to bol skutočne Boh, lebo na Zemi je aj mnoho ľudí, ktorí majú v sebe humanizmus a robia veci charitatívne aj bez poznania Pána Boha… ale všetky skutky tela (použijem Biblicky termín a teda opieram sa o slovo Boha) sú na smrť… A mne a každému kresťanovi by malo ísť predovšetkým o večný život pre ľudí… Mnoho ľudí robí charitu, odovzdajú sa a chudobných ľudí na čistých plachtách posielajú do zatratenia – do večnej smrti, lebo tým ľuďom nepovedia evanjelium a teda nedajú im nič. Isteže, Boh je zvrchovaný a nepotrebuje k obráteniu nikoho z ľudí, ak je niekto jeho aj na pustom ostrove by sa to dozvedel. No potom je dôležité ovocie, ktoré priniesla jeho misia… Tým však teraz nechcem povedať, že sa to nutne týka brata Rogera… nebol som tam a neviem, či sa ľudia obrátili k Pánovi a či sa skutočne narodili znovu, neviem, aké evanjelium hlásal a neviem o skutočnom ovocí jeho misie (ide aj o to, že aj ovocie mohlo byť spočiatku od Pána a potom už nie – nebudem rozvádzať). Ale na základe istých poznatkov mám obavu, že sa brat Roger viac zaoberal tým, že spájal nespojiteľné, ako skutočným hlásaním pravého evanjelia (alebo aspoň z toho, čo píšu, lebo opakujem, jeho osobne som nepoznal)… To nie je o nenávisti napr. ku katolíkom, vôbec nie… naopak je to o láske, lebo im chcem ukázať, že ich oklamala cirkev. Poviem to ešte takto… Verím, že ak by mi Pán postavil do cesty (a ktorémukoľvek inému kreťanovi, ktorý odovzdal život Ježišovi) nejakého človeka v núdzi (a bolo by jedno, či by bol ateista, evanjelik, baptista, či katolík) tak ho v láske príjmem a pomožem, ako budem môcťs Božou pomocou… Ale to najdôležitejšie (tak verím), prečo by mi ho Pán poslal by nebolo to, aby sa umyl, najedol a mal strechu nad hlavou, ale aby som mu povedal evanjelium a aby prijal Ježiša Krista za svojho Spasiteľa. A katolíkovi, by som skrátka musel povedať, kde je oklamaný a prečo nemá plné spoločenstvo s nebeským Oteckom.

      Dám ti len jeden príklad: prečítaj si katechizmus RKC, čo učí o znovuzrodení, potom popros Ducha Svätého, aby ti dal odpovede a nájdi si, čo hovorí Písmo Sväté o znovuzrodení a ak nájdeš iba jeden rozdiel, už sú naplnené slová Písma, ktoré hovoria, že ak by vám aj anjel z neba zvestoval iné evanjelium, ako sme vám my povedali, nech je prekliaty (Gal 1:8,9)

      A tento článok len potvrdzuje to, že v súčasnej dobe táto pamiatka neprináša dobré ovocie, hoci aj v minulosti prinášala… ale diabol nie je bezmocný a my kresťania sme v neustálej duchovnej vojne, kým nepríde náš Pán Ježiš Kristus. A jedine ak si oblečieme celú Božiu zbraň (Ef 6:11), máme šancu obstáť. Nepíšem to ako človek, ktorý chce mudrovať… ja som nikto, ale z milosti Pána Ježiša mi bolo dané poznanie, ktoré mi dáva odvahu takto písať a hovoriť. K nebeskému Otcovi sa chodí s práznymi rukami, nie teológiou a potom On cez Ducha Svätého ťa bude sám vyučovať 😉    

      Takže toto hovorím ja o diele z Taize

 2. mustafa

  Su to take dnes povinne ritualne tanceky, ktore nemaju vela spolocne s realitou. Na urovni cirkvi je spolocenstvo nemozne uz z podstaty RKC – ona nema kam ustupit od plneho primatu (prvenstva, nie opicky 🙂 ) rimskeho biskupa, inak pada cely domcek a ostatne cirkvi vratane ECAV zasa nemozu na nic take pristupit.

  Druha vec su ucelove spojenectva voci problemom v dnesnom svete.

  Na urovni jendotlivcov je to samozrejme uplne inak, tam je mozne sa navzajom respektovat, dokonca je mozne ist do "cudzieho chramu" radsej ako byt v Nedelu bez liturgie vobec, ak je clovek zrovna dakde mimo – samozrejme treba tam brat s rezervou veci, ktore su pre nas nonsens – napriklad sa asi nebudeme zucastnovat ruzenca, ale klacat pri "obete". Ale pokial kazen neriesi ocistec alebo dake marianske ulety, tak sa vela krat da aj ta v RKC, je dobre poznat kazatela. 🙂

  1. Martin78

   Súhlas mustafa… je nutné rozdeliť "malého" rádoveho kreťana (napr. z ECAV) a jeho možnú službu, teda aj navštíviť RKC kostol (ako vravíš bez ružencov etc.) čiže pevný vo viere a prípadne, Boh môže aj konať cez tohto kresťana. A je iné, ak je kresťan starší, či farár, či biskup a ten môže takýmto činom pomýliť hlavu brata, ktorý je slabší vo viere. Chcel som ešte niečo, ale radšej nič :- )

Komentovať