Pamiatka zosnulých online

V evanjelických cirkvách Nemecka si Pamiatku zosnulých pripomínajú v poslednú nedeľu cirkevného roka, ktorú volajú Nedeľa večnosti alebo ľudovo -Totensonntag, čiže nedeľa zosnulých. Na nedeľných bohoslužbách v kostoloch si veriaci pripomínajú svojich zosnulých. Prichádzajú najmä príbuzní tých, ktorým odišli členovia rodiny na večnosť v tomto roku. Ich mená sú prečítané. Oni a ich príbuzní sú zahrnutí do príhovorných modlitieb. Portál evangelisch.de/ewigkeitssonntag pre túto nedeľu 21. novembra 2010  pripravil možnosť zapísať mená zosnulých do tzv. knihy smútiacich. Večer o 18. hodine bude tzv. chatová pobožnosť, kedy sa premietnu mená týchto zosnulých a navštevníci chatu sa nakoniec spoločne pomodlia modlibu Pánovu. Celé podujatie má titul "Boh pozná všetky naše mená".

/www.ekd.de)

2 Komentáre k “Pamiatka zosnulých online

 1. kantor

  Podľa mňa je to fajn nápad. Ľudia ktorí stratili svojich blízkych môžu byť ešte viac ako na pohrebe (keď nie každý je v stave vnímať kázeň slova Božieho) vnímať a príjmať (prijať) evanjelium. Cirkev im predsa má čo ponúknuť.

  Na slovensku tiež existuje stránka kde si každý môže pridať meno a aj foto svojho zosnulého – zosnulých. Je to vlastne virtuálny cintorín. Adresa je  http://www.cemetery.sk/

  1. tabak

   S chatovou pobožnosťou máme u nás nedobrú skúsenosť.

   Jedna sa konala v chate na Čertovici. Neviem, či to bolo tým názvom, alebo ako- ale faktom je, že zostali aj čiernym atramentom zapísaní ako – čertovičiari!

   Či sú zapísaní u Pána Boha, neviem, ale vtedajší mocipáni si ich mená zapísali veľmi hrubými literami !

Komentovať