V Rezne rokuje rímskokatolícka a luteránska medzinárodná komisia o jednote

Minulý piatok 22. okt. t.r. sa v Rezne ,Nemecko, začali rozhovory medzinárodnej rímskokatolíckej a luteránskej teologickej komisie o jednote. Na čele katolíckej delegácie je biskup z Rezna Gerhard Ludwig Mueller, na čele delegácie SLZ emeritný biskup Helsiniek Eero Huovinen. Rokovania potrvajú až do štvrtka 28. okt. Predmetom rokovania je najmä blížiace sa 500. výročie Reformácie v r. 2017. V pondelok účastníkov jednania pozdravil vedúci biskup VELKD, krajinský biskup  Johannes Fridriech z Mníchova, ktorý nabádal účastníkov k pokračovaniu dialógu aj na tejto teoretickej úrovni, lebo podľa neho sú oba druhy ekumény dôležité, t.j. tie na zborových úrovniach aj tie na vysokých úrovniach teoretických – teologických.

(www.kipa-apic.ch); /www.kirche-mv.de)

5 Komentáre k “V Rezne rokuje rímskokatolícka a luteránska medzinárodná komisia o jednote

 1. datatip

  Osobne neočakávam nejaký výrazný posun názorov. Vyplýva to už zo súčastného konzervatívneho postoja Vatikánu a jeho vrcholového vedenia.

  1. misko

   Skôr je problém v tom, že keď stretnutie vyprodukuje nejaké závery, tak tie nebudú implementované. Keby sa všetky doterajšie dohody začali uplatňovať v bežnom živote, tak by sme už boli omnoho ďalej.

   Ale to vyžaduje asi aj modlitby bežných veriacich a nie iba rokovania odborníkov. Pokiaľ na jednote kresťanov nebudú mať záujem bežní ľudia, tak to stále bude iba prešľapovanie na mieste.

   Marana tha! 

 2. mustafa

  Ich ulohou je predvadzat ritualne tanceky, ktorymi davaju verejnosti jednoznacne najavo, ze aktualne si jednotlive denominacie navzajom nejdu po krku. Akykolvek "pokrok" je uz z principu vyluceny, pretoze by bola nutna principialna teologicka zmena a tym padom zmena samotnej podstaty tej-konkretnej denominacie. A to by malo vopred isty koniec: rozpad denominaice na minimalne 2 frakcie, velmi svizny zanik "modrenizovanej" frakcie, zabetonovanie sa voci zvysku sveta u "konzervativnej" frakcie a masovy odchod clenov z oboch.

   

  Tu by som chcel dat do pozornosti nevhodnost porovnavania s florentskou uniou, kde sa riesilo "zjednotenie" veriacich vychodneho obradu zijucich medzi vacsinovym RKC obyvatelstvom takym sposobom, ze slo len o navrubkovanie byzantskej grafiky na RKC teologiu.

  1. fosil

   … a výstižný komentár ! Ono je ťažko o niečom rokovať, keď ťažko povedať, čo z toho vlastne má byť….

    

    

Komentovať