otazka o prezehnavani

Pozeral som Velkopiatocne Sluzby Bozie z Kosic a zaujalo ma ze sa biskup Sabol na konci prezehnal ako katolici,to sa u nas pouziva?este som sa s tym nestretol.Mate s tym skusenost?u vas v zbore doma? dik

 

19 Komentáre k “otazka o prezehnavani

  1. Inkriminované služby Boží jsem nesledoval, takže nevím co bratr biskup dělal "jako katolíci". Pokud (jiným či sobě) žehnal křížem, to je v luteránské tradici naprosto legitimní. Luther v "Malém katechismu" doporučuje každý den ráno a večer udělat znamení kříže, vyznat vyznání víry a pomodlit se Otčenáš. Je doloženo už u Hippolyta v 2. století – křížem byli na čele označováni katechumeni, tedy ti kdo se připravovali ke křtu, byl to jakýsi symbolický "cejch", značka otroků patřících jedinému Pánovi Ježíši Kristu. Klement Alexandrijský (3. stol.) o kříži mluví jako o του Κυριακου σεμειου τυπον (tú Kyriakú semeiú typon, Pánovo znamení). V raném středověku se stalo přežehnání křížem rukou omočenou ve vodě přiznáním ke křtu a vyznáním víry v Trojici. V bohoslužebném požehnání vyjadřuje, že veškerá milost a veškerá obdarování Božího lidu pramení v Kristově golgotské oběti na kříži. V kontextu Velkého pátku považuji toto vyjádření zvláště příhodné.

    Viz naše články Znamení kříže a (v trochu jiné souvislosti) Kříž a kalich jako symbol a znak.

  2. fakir

    To hej nemam nic proti prezehnavaniu a bolo by dobre keby sa u nas pouzivalo viac,ale bol som zvyknuty od starych rodicov spravit si krizik na celo,preto ma prekvapilo ked sa po skonceny Bohosluzieb prezehnal tak ako katolici.Inak nic proti tomu len ma to zaskocilo .

    1. misulik

      Ešte cca pred 30 rokmi, bolo v kostole vidieť prežehnávať sa. 

      Postrehla som to hlavne, pri večeri Pánovej. Toto prežehnavanie sa nebolo celkom totožné s prežehnavaním sa u bratov katolíkov. U nás evanjelíkov sa vykonavali dva alebo tri malé križíky pri jednom prežehnaní, už si presne nepamätam. Jeden na čele, druhý na brade a tretí asi na hrudi. Tak nejak ? Kdežto u katolíkov sa prežehnáva tak,    že sa urobí iba jeden veľký kríž :… V mene Otca – dotyk rukou na čelo …..i Syna dotyk rukou na hruď…..i Ducha – dotyk rukou na ľavé pleco……Svätého – dotyk rukou na pravé pleco………. A m e n,….. to sú už ruky zopäté spolu. Čiže 1 veľký kríž. 

      Ale nie je podstatou to, aký kríž  a akým spôsobom, ale čo, ten kríž znamená, čo nám hovorí, pripomína a na čo konkretné  poukazuje ? 

  3. slavo

    Máme prežehnávanie aj pri Áronovskom požehnaní, alebo po kázni pri požehnaní, pri Večeri Pánovej kalichom, prípadne nad otvoreným hrobom. 

    Podobne deti pri krste dostávajú na čelo trojitý kríž, v niektorých zboroch aj deti, ktoré prídu z detskej besiedky po kázni, dostávajú kríž.

    Nemyslím preto, že je niečo zvláštne na tom, keď aj veriaci sa pri tejto príležitosti sami prežehnajú, už akokoľvek, a vyjadria tým aj navonok, že požehnanie "berú aj pre seba".

    Môj duchovný otec mi raz vysvetľoval, že si treba všimnúť, ako presne farári robia ten kríž: Niektorí farári znamenie kríž robia spojenými troma prstami: napr. palca, prstenníka a malíčka, a tým vlastne tiež vyjadrujú "prežehnanie symbolom Trojice". Všimli ste si, ako to robia vo vašich zboroch?

    1. misulik

       Nevšimli…To čo uvádzaš, hovorí, že farár žehna…požehnava. Iné je ak sa prežehnavajú ľudia.

       Áno,  je to na znak súhlasu so žehnaním farára, ale tak som to nevnímala…

       

    2. julinkavic

      Tak také niečo si ani neviem predstaviť – kombináciu týchto troch prstov. To je teda dobre krkolomné-prstolomné. Čo robia vtedy s ukazovákom a prostredníkom? Majú ich na dlani či kde?

  4. julinkavic

    No, Slavo to opísal, že spoja tie tri prsty a nie, že ukazovák a prostredník dávajú dohora.

    Ale to je to chlapské opisovanie, takže v inej dimenzii… 🙂

    1. slavo

      ok, možno je to chlapské opisovanie: dá sa to asi aj s inými troma prstami, o to asi nejde, ide o to, že sa pri požehnávaní spoja tri prsty ako symbol Trojice.

      1. misulik

         Myslím si, že nie je dôležité akým SPOSOBOM, ale význam ŽEHNANIA…. ŽEHNÁM Vám, ŽEHNÁM Ti…….?

         POŽEHNAVAM……

  5. nenona

     Katolíci majú jeden kríž, ako bolo opísané, ale okrem toho pred čítaním evanjelia sa dávajú 3 krížiky na čelo, bradu, hruď /srdce/.

    Čo je toto  za vieru, že ani neviete, ako sa prežehnať, a či vôbec?

    1. misulik

      Prežehnavanie sa je znak, tento znak nie je vierou.

      Viera je niečo omnoho viac, čo je dnu v srdci a čo nie je povrchne vidieť, ako prežehnavanie….

      Vieru a jej hlbkú, poznáme po ovoci, ktoré človek prináša….

      A ešte: Ty si zablúdila "TU" na stranku evanjelík, nie katolík, asi Ty, tu nebudeš doma…?

      Mala by si vedieť, že hĺbka viery sa nemeria prežehnavaním, ani pokýnom, kedy sa prežehnať ?

      Taká je toto za viera……

       

    2. misko

      To nemá byť na bradu, ale na pery. Vyjadruje to to, že evanjelium, ktoré budeme počuť majú posvätiť našu myseľ, myšlienky, naše ústa, naše slová a naše srdce, naše skutky. Tie krížiky sa majú robiť vtedy, keď kňaz hovorí "Čítanie z evanjelia podľa M", aby to vyjadrovalo to, čo má. Väčšina ľudí však toto nevie a robia si krížiky vtedy, keď kňaz – a ten to robí vtedy, keď ľudia hovoria "Sláva tebe, Pane", čo je pochopiteľné – nebude si rukou behať pred ústami, keď niečo prednáša ľudu. Ľud však toto nerieši a koniec-koncov, ani väčšina kléru.

      Marana tha! 

Komentovať