Ako vylepšiť služby Božie?

Návšteva služieb Božích (SB) v nemeckých ev. krajinských cirkvách nie je dobrá. Z 23,9 milióna členov prichádza v priemere v nedeľu na SB iba 3,8% . Prečo tak málo? Sú SB nudné? Kážu pastori ponad hlavy?Alebo sú evanjelici zhýčkaní rozhlasom či televíziou? Pre zlepšenie SB zriadila EKD v Hildesheime centrumpre rozvoj kvality SB. Pre jeho vedúceho, farára Folkerta Fendlera , netreba zriaďovať zábavnú show alebo ísť do súťaže so svetskými ponukami.  Cirkev má ponúkať podujatie celkom svojského rázu. :Keď k nám prídu ľudia, mali by cítiť :To je teraz bohoslužba!" Boh musí byť v centre. Preto neplatí mottzo:"Záklazník je kráľom!" ale naopak :"Iba Boh je na SB Kráľom".

Súčasne možno využiť poznatky manažovania kvality ako nástroja. Pri SB sú preto dôležité aj rámcové podmienky:"Je dosť parkovacích miest? Zažijem priateľské uvítanie? Je cesta na toaletu vyznačená? Je v dobrom stave? "  Často chýba dobrá akustika či ozvučenie. Pastori, kostolníci a zboroví pracovníci musia fungovať aj ako majstri obradov. Pri výbere hudby Fendler odporúča systém "Aj-aj", t.j. od klasického chorálu po moderné chvály.

Podľa Fendlera mali by byť SB častejšie protiakcentom k rýchlemu životu všedného dňa, tým že poskytnú priestor k pokoju, uvoľneniu a tichu. Za trochu prežité považuje Fendler rodinné SB. Mnohí starší nemajú záujem zúčastňovať sa na  akciách malých. Za lepšie považuje Fendler SB pre mladých a pre starých.Pritom občas môžu byť deti aj v chráme s dospelými.

Veľmi dôležitou vecou je zvestovanie pri kazuáliách (krsty, sobáše, pohreby). Vtedy je viacej poslucháčov. Dôležité je nevynechávať z centra Ježiša Krista. Treba sa vyvarovať všeobecných náboženských rečí.

A ako je to v tzv. slobodných cirkvách? Tam je návšteva SB v nedeľu 85%. Fedlerovi sa u nich páči premiešanosť generácií a väčšia rola modernejších duchovných piesní. Na druhej strane voľnosť poriadku SB podľa neho je často obsahovo formálna. Platí to aj pre mnohé modlitby. O týchto spoločenstvách sa vraví, že ich úzky kruh vytvára tlak. Tu sú krajinské cirkvi slobodnejšie, avšak za cenu záväznosti.

(www.idea.de)

3 Komentáre k “Ako vylepšiť služby Božie?

  1. kolarovsky

    Hm, zaujimave podnety na premyslanie, ale zaiste nejestvuje jeden zazracny recept. Co sa tyka ucasti starych a mladych spolu a ze stari nemaju zaujem zucastnovat sa na veciach pre deti, tak k tomu tolko:

    1. Ciastocne je to pravda. Niektorych tak strasne vyrusuje vystupenie deti na sluzbach Bozich, ze jeden brat prestal k nam chodit na sluzby Bozie.

    2. Ak vystupuju vnucata a deti "tych starych", tak ich nezaujem sa razom zmeni na velky zaujem.  Cize je otazka, kde su deti a vnucata tych, ktorym to tak strasne vadi? (zial, casto prave tie su celkom mimo cirkvi…)

    Vdaka Bohu, ze vyslovene "proti" bolo len par jednotlivcov. Mnohi "objavili", ze je to vlastne celkom dobre. Viaceri su vyslovene radi a tesia sa, a dalsi to "strpia", ked to nie je prilis casto.

    Ale stalo sa mi aj to, ze ked som raz isiel zastupovat do ineho zboru a vzal som so sebou aj manzelku a maleho syna, tak manzelku so synom sestra kostolnicka z kostola priam vykazala von na ulicu (netusila, ze je to moja manzelka), a ked to zistila, tak sa mi potom velmi ospravedlnovala. Len teraz neviem, ci je to prihoda usmevna alebo na zaplakanie…

    1.  Ondrej,

      mal by si si doma urobit poriadok!!! Kto to kedy videl, aby prave fararske dieta nevedelo obsediet potichu!

      Ach jaj. Co vsetko nam vadi pocas SB! Obcasne dokonca aj samotne Bozie slovo.

  2. kolarovsky

    Ha-ha, vtedy som mal este len jedno dieta a to bolo v perinke. Vysvetli mu, ze teraz ma byt ticho. A okrem toho, moje "fararske" deti su uplne normalne deti. 😀

Komentovať