„Od Písma Svätého k Youtube. Evanjelium v dobe médií.“

Prednáška prof. Dr. Hansa Jürgena Luibla, profesora pre kresťanskú publicistiku z Univerzity v nemeckom Erlangene, predstavená na Teologickej konferencii ECAV na Slovensku 2. októbra 2019 v Poprade. Reformácia ako mediálna revolúcia Reformácia ako mediálna revolúcia –  to znie hrozne a bojovne. Ale existujú aj mierne revolúcie, ktoré dokážu zmeniť celý svet. A pravdepodobne sú to zmeny, ktoré nám otvárajú veľké voľné priestory. Reformačná mediálna revolúcia začína v tichosti, vianočnou piesňou Martina Luthera. „Vom Himmel hoch, da komm ich her. Ich bring’ euch gute neue Mär. Der guten Mär bring ich so viel Davon ich sing´n und sagen will.“ „Anjeli z...

Národný pochod za život 2019

Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku sa stotožňuje s manifestom Národného pochodu za život 2019. Účasťou tajomníka generálneho biskupa Borisa Mišinu na podujatí, vyjadrila ECAV súhlas s názormi a požiadavkami, ktoré pochod inicioval. Manifest prinášame v plnom znení. (zdroj: TK KBS)Manifest Národného pochodu za život 2019My, účastníci Národného pochodu za život, vychádzajúc z manifestov predchádzajúcich pochodov, ktoré sa uskutočnili 22. septembra 2013 v Košiciach a 20. septembra 2015 v Bratislave; sme sa už po tretí raz zišli, aby sme v našom hlavnom meste verejne vyjadrili presvedčenie, že:• život každého človeka je neoceniteľný, preto má byť bezpodmienečne chránený počas celej jeho dĺžky – od počatia po...

Sing Halleluja to the Lord

Krestanska piesen z roku 1974 sa stala neoficialnou hymnou protestov v Honkongu v Juni a Juli v roku 2019 proti novemu zakonu o vydavani obyvatelov hongkongu do Ci-ny. Ide o obavy aj o krestanov prenasledovanych v v tejto krajine. Kedze nabozenske zhromazdenia policia nemoze tak lahko rozohnat, protestujuci spievaju krestanske piesne.

Dušan Miko: Cesta

Tá cesta žitia nášho raz rovná je, raz krivoľaká, na tom svete tak to býva, človeka na nej všeličo láka.   Tá cesta žitia nášho raz mokrá je, raz suchá, chvíle radosti na nej sú a v žiali?- Bože, vylej ducha.   Tá cesta žitia nášho raz čistá je, raz blato, bolesti duše, tela na nej sú, však zdravie mať – to zlato.   Tá cesta žitia nášho raz taká je, raz taká a ten, čo na nej pred Pánom skloní sa, toho na jej konci začiatok čaká.

Dušan Miko: Keď

Keď v žitia búrkach stojím a neviem cesty ďalej, svet okolo ma ničí, Bože – prispej mi viery pravej.   Keď srdce mám veľmi zronené a východiska nemám, mamonu svetskú nehľadám, Bože – ja vždy Teba mám.   Keď zloba ľudská ma obklopuje a hrozné úklady strojí, cítim sa sám uprostred ľudí, Bože – pri mne Tvoja láska stojí.   Keď som ako štvaná zver a číha na mňa diabol. vtedy k Tebe sa modlím, Bože – daj by som len Tvoj bol.   Keď zídem z cesty k hriechu a hľadám naspäť správny smer, ku pokániu sa navrátim, Bože – kajám sa, hriešny, to mi ver.